t •- 'n.'tTt. Het nieuwe huis Ter Coulster gebouwd tegen de stal van het oude, in 1788 gesloopte kasteeltje, 1815. Aquarel door J.A. Crescent, vervaardigd in opdracht van Gijsbert Fontein Verschuir. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Brussel.1 Uit deze correspondentie kunnen wij ons een mooi beeld vormen van een jarenlang volgehouden handel in zware dijksteen voor de Hondsbossche Zeewering. Daarnaast knoopte Fontein Verschuir voor zijn privérekening ook nog een interessante relatie met Heberlé aan. In deze bijdrage zullen beide aspecten van de fascinerende verhouding tussen de twee heren nader worden onderzocht. Steen voor de Hondsbossche...2 Gijsbert Fontein Verschuir (1864-1838) was rond 1800 absoluut de machtigste man van Alkmaar en omstreken. Deze trouwe aanhanger van het Oranjehuis werd na het aflopen van de patriottentijd in 1788 vanuit Friesland in de Alkmaarse vroedschap geparachuteerd door stadhouder Willem V. Gijsbert bouwde vervolgens een indrukwekkende carrière op die hem naar de hoogste bestuurlijke, politieke en maatschappelijke toppen voerde. Zo was hij onder andere burgemeester van Alkmaar, onderprefect van het departement van de Zuiderzee en lid van Provinciale Staten, de Tweede en Eerste Kamer en de Raad van State. Koning Willem I beloonde zijn loyale dienaar in 1822 met een verheffing in de adelstand. Fontein Verschuir huwde in 1797 met Cornelia Frederica de Dieu, een dochter van de stadsthesaurier, vroedschap, burgemeester en schepen Daniël Carel de Dieu. Het echtpaar kreeg tien kinderen waarvan er helaas drie kort na de geboorte of in hun kinderjaren overleden. Na de dood 20

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 22