In de ban van de dijk: de Westjriese Omringdijk. Van zijn latere werken moeten vooral genoemd worden het samen met anderen geschreven boek over de stolpboerderij, getiteld De stolp te kijk (1978), het boek over de geschiedenis van de polder Heerhugowaard onder de titel De Heerhugowaard: de geschiedenis van de Huygenwaert (1981) en het standaardwerk over koekplanken of 'bakkersprenten' zoals Schilstra ze liever noemde, Prenten in hout: speculaas-, taat- en dragantvormen in Nederland (1985). Schilstra's werken zijn toegankelijk geschreven, met veel oog voor detail en anekdote. Lange tijd werkte hij samen met de illustrator Henk Tol. Dit zorgde er voor dat zijn boeken ook op grafisch gebied vaak een lust voor het oog waren. Het was dan ook niet vreemd dat Schilstra's boek Wie water deert in 1971 de zilveren medaille won op een internationale 'Buchkunst-Ausstellung' in Leipzig. De wens om zijn liefde voor het Noord-Hollandse cultuurlandschap uit te dragen was ook de drijvende kracht achter zijn bezigheden als bestuurder en (soms) actievoerder. In zijn Enkhuizer periode was hij actief binnen de vereniging Oud Enkhuizen. Mede dankzij zijn inzet kon in 1950 het Zuiderzeemuseum geopend worden. Jarenlang was Schilstra voorzitter van de vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum en van de Commissie van bijstand voor het Zuiderzeemuseum. Van 1956 tot 1969 was hij bestuurslid van het genootschap Oud West-Friesland. In Alkmaar was hij jarenlang (1966-1985) voorzitter van de vereniging Oud Alkmaar. Als zodanig zette hij zich in voor onder meer het behoud van het gebouw van de voormalige Rijks H.B.S. aan de Paardenmarkt en de restauratie van de poort van het Hofje van Sonoy. Zijn voorzitterschap van de woningbouwvereniging Alkmaar vormde een prima aanvulling op zijn werkzaamheden voor de historische vereniging. De woningbouwvereniging restaureerde vele historische panden in de binnenstad. Zijn liefde voor de Noord- Hollandse stolpboerderijen droeg hij in de periode 1988 tot 1997 uit als voorzitter van de Boerderijenstichting Noord-Holland 'Vrienden van de stolp'. Zijn jarenlange bemoeienis met dijken bracht hem ertoe in 1980 de Kring van Vrienden van de Hondsbossche op te richten. Tot 1994 was hij voorzitter van de Kring. Ook op politiek terrein was Schilstra actief Van 1974 tot 1982 was hij lid van de fractie van de WD in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Zijn bekendste wapenfeit als politicus was de aanwijzing in 1979 op zijn voorstel van de Westfriese Omringdijk als provinciaal monument. Op maandag9 februari 1998 kwam er een plotseling einde aan zijn leven, maar in onze harten leeft hij voort. Schilstra heeft door middel van zijn boeken en zijn activiteiten als bestuurder, actievoerder en politicus het Noord-Hollandse cultuurlandschap onder de aandacht van een breed publiek gebracht. Wij kunnen het Prins Bernard nazeggen: 'Een boeiend polderland, waarvoor u de belangstelling van velen hebt gewekt: waarvan u de geschiedenis krachtig heeft verdedigd tegen onbegrip'.

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 4