8. Cornelis Pronk, JanRoothoojts Hojje; Ou damuwt en OuAemannen Gasthuijs tot Alkmaar, 1729. Penseeltekening, 15,2 x 20,2 cm. Rechts op de achtergrond de twee gebouwen van de foto uit 1867. Het achterste gebouw heeft op de tekening nog een topgevel. Op de achtergrond de Grote Kerk. Topografisch-historische atlas, Regionaal Archief Alkmaar betrokken de wezen hun nieuwe behuizing. Een groot succes bleek het nieuwe weeshuis niet: het aantal erin opgenomen wezen was vrij gering (in 1824 bijvoorbeeld slechts 22); ook werd al spoedig door het bestuur van het weeshuis de voorkeur gegeven aan uitbesteding bij particulieren of verzending naar de Drentse Koloniën van Weldadigheid boven verzorging in het weeshuis. Een deel van de gebouwen werd verhuurd: de stadstekenschool was er gevestigd en de stedelijke vleeshal. Laatstgenoemde inrichting kwam overigens nooit echt van de grond; samen met het 'weeshuis zonder wezen' en een aantal andere inrichtingen die slechts kort of in het geheel niet functioneerden was het een van de '7 wonderen van Alkmaar' die op het conto werden geschreven van president-burgemeester mr. Gijsbert Fontein Verschuir.2 In 1826 waren van het weeshuis alleen nog overgebleven de kamers van de regenten en regentessen en de woning van de binnenvader van het weeshuis, bij wie een paar kinderen besteed waren. De gebouwen aan de Gasthuisstraat kregen weer een militaire functie: het kledingmagazijn voor het 2e regiment infanterie en de garnizoens-bakkerij werden er gehuisvest. Met het stelsel van uitbesteding van wezen was men gaande de 19de eeuw steeds minder gelukkig. Men wilde de wezen weer concentreren binnen één instelling. Aanpassing van het bestaande 'weeshuis zonder wezen' werd niet mogelijk geacht. Besloten werd tot nieuwbouw. In 1867 werden de bestaande gebouwen gesloopt en op 17 9. Tekening door Abraham Rademaker van de binnenplaats van het Vrouwengasthuis, 1730. Pen/penseel, 14,5 x 19,0 cm. Het hoge gebouw in de hoek is het voormalige kerkje van het Middelhof Duidelijk herkenbaar is het koor. Topografisch-historische atlas, Regionaal Archief Alkmaar 22

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 28