vreugde en viering. Op de dag die herinnert aan de wijding van het kerk gebouw dat is toegewijd aan Laurentius en op de feestdag van de heilige, op 10 augustus. Op beide dagen brengen de gelovigen meer dan anders het voorbeeldige levensverhaal van Laurentius in het geheugen terug. Zo is dat ook heden nog het geval. Wie is Laurentius? Waar om is zijn leven zo niet na te volgen dan toch ter stichting te overwegen? Wat heeft Maerten van Heemskerck daarvan in beeld gebracht boven aan de achterzijden van de beide altaarluiken? Wan neer paus Sixtus II in de derde eeuw Spanje bezoekt om het Concilie van Toledo bij te wonen hoort hij van de heiligheid van de uit Aragon afkomstige Laurentius en wijdt hem tot diaken en neemt hem mee terug naar Rome. Daar ondergaat Sixtus de marteldood, maar voor het zover is, voegt Laurentius zich bij hem om samen met hem de dood te ondergaan. Bloedgetuigenis om Christus en Zijn Kerk is het schoonste dat de christen te beurt kan vallen. Zo was het ten tijde van de jonge Kerk, niet veel anders is het tot in onze dagen gebleven, getuige hedendaagse martelaren als Titus Brandsma en Edith Stein. Paus Sixtus, die op 6 augustus 258 in de vervolging van de christenen door het keizerlijk bewind ter dood wordt gebracht, belooft Laurentius hem na drie dagen in de marteldood te mogen volgen. Zo zal ook geschieden. Eerst evenwel zal het de taak van de diaken zijn - aldus de pauselijke opdracht aan Laurentius - de kerkschatten uit te delen aan de armen en de behoeftigen. Keizer Decius daarentegen is ervan overtuigd dat hem Het retabel van Maerten van Heemskerck in gesloten toestand. Op de bovenste luiken het verhaal van de marteldood van de heilige Laurentius. Domkerk te Linköping, foto: Stedelijk Museum Alkmaar (zie ook omslag) 15

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 21