Vrede van Munster 5 juni 1648 - 5juni 1998 komen in het gebouw: Het Alkmaars Centrum voor Kunstzinnige Vorming, het Stedelijk Museum Alkmaar en de Openbare Bibliotheek. Voor de vormgeving van het nieuwe gebouw is slechts een beperkt budget beschikbaar. Veel zal afhangen van het materiaalgebruik van de buitengevel. De detaillering hiervan is op het moment van het schrijven van dit artikel nog niet uitgewerkt. Aan het ontwerp is wel te zien dat er een zeer krappe beurs aan ten grondslag ligt, waarbij veel elementen van de bestaande gebouwen gehandhaafd blijven. Ook de bestaande gevels worden niet vernieuwd: alleen een andere gevelbekleding wordt aan gebracht. Het is jammer dat voor dit plan het gebouw in de stijl van de Amsterdamse School van de onlangs overleden architect D.J. Saai zal worden afgebroken. Op de tekeningen is verder te zien dat na realisering van de nieuwbouw ook het gebouw van De Vest aangepakt gaat worden. Deze plannen wachten wij af We zijn heel benieuwd wat we met zijn allen van het 'Cultuurplein' gaan maken. Tot nu toe is er nog geen definitief ontwerp. Het Stadskantoor aan het Mallegatsplein van architect Bonnema - die ook het naastliggende politiebureau heeft ontworpen - heeft een verdere uitwerking gekregen. Los van de architectuur wordt dit gebouw, dat bijna even hoog is als het voormalige landbouwhuis, op deze plaats door onze vereniging te massaal gevonden en te dicht bij de binnenstad. Er is dan ook bezwaar gemaakt en dit is onder meer in een hoorzitting in juni toegelicht. In de Alkmaarsche Courant heeft daar een rapportage over gestaan. Leuk is te noemen, dat op het pand van hotel De Nachtegaal op de hoek Langestraat/Hoogstraat het torentje dat het gebouw vroeger sierde, bij restauratie weer terug komt. Verder was er bij veel plannen sprake van de wens om te komen tot een vergroting van bestaande ruimten, waar natuurlijk veel begrip voor is. Daarbij ging het vaak om de bouw van dakkapellen. Aan de gemeente is gevraagd daar normen voor te geven, bijvoorbeeld voor wat betreft de afstand tot de voorgevel, in verband met het zicht vanaf de straat. Op deze manier weet de ontwerper waarop gelet wordt en hoeft niet elk plan afzonderlijk te worden beoordeeld. Tot zover bent u weer op de hoogte van de activiteiten van onze werkgroep totjuli. Rob Ballot Het provinciebestuur heeft in april de vereniging uitgenodigd een tweetal afgevaardigden op te geven voor bet bijwonen van deze festiviteiten. Het bestuur heeft onze gidsen aangemeld, mevr. Netty Duijjf en dhr. Cees Vis. Mevrouw Netty Duijjf schreef het volgende verslag. Het Nationaal Comité' Vrede van Munster zond ons eerst een verzorgde uitnodiging, vervolgens een rijk geïllustreerd boekje van prof dr. S. Groenveld T'is ghenoegh, oorloghsmannen, waarin tot onze verrassing een afbeelding staat van Alkmaar in 1573 (Rijksprentenkabinet Amsterdam) en tot slot kwam het uitgebreide feestprogramma met daarbij een o.v.-dagkaart. Op 5 juni om half drie werden wij gastvrij ontvangen met drankjes en hapjes in de Statenpassage. Hierna kon men naar eigen keuze een tentoonstelling in de Burgerzaal bezoeken, een kijkje nemen in de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer of in de passage via monitoren de

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 16