Het heilige verbeeld: het Alkmaarse altaarstuk van Maerten van Heemskerck Antoine Bodar Het onderstaande artikel bevat de tekst van een lezing gehouden te Heemskerk op 18 april 1998 ter gelegenheid van de presentatie van het boek 'Maerten van Heemskerck 1498-1574; constigh vennaert schilder'. Dit is de derde keer dat ik direct met het Alkmaarse altaarstuk van Maerten van Heemskerck in verbinding word gebracht. De eerste keer was op 23 september 1984. Na een internationaal congres over de maniëristische schilderkunst van de Nederlanden in Stockholm werden de deelnemende kunsthistorici in een bus geladen en over het Zweedse land gevoerd. Het land ging al verder in herfsttooi dan het Nederlandse in die tijd van het jaar. Daarom trof het mij en bracht het mij te dichter bij de vergankelijkheid van het leven en de betrekkelijkheid van de dood. Zulks geviel mij niet anders toen wij ons reisdoel genaderd waren, de Lutherse kathedraal van Linköping waar sedert 1582 Van Heemskercks retabel uit de Laurentiuskerk van Alkmaar in ballingschap verblijft. Een jaar tevoren verkocht door de protestant geworden kerkeraad voor tweehonderdvijftig gulden - eenderde van de prijs van aanschaf- en aangekocht door de Koning van Zweden tot opluistering van de protestantse bisschopskerk. Destijds opgesteld als hoogaltaar was het sedert 1812 ter zijde geplaatst. Daar staat het - aan de rechter wand van de kerk. Daar konden wij het nauwkeurig bekijken, want steigers waren tot onderzoek en restauratie voor het altaarstuk geplaatst, waarover wij - voor deskundig gehouden - van nabij mochten waarnemen. Zo nabij mijnentwege dat wel van stylistische bijzonderheid maar niet van religieuze algemeenheid ervaring kon worden opgedaan. De tweede keer was twaalf jaar later, op 28 september 1996, in de Laurentiuskerk van Alkmaar. Daar was het altaarstuk - zij het digitaal, bij wijze van kleurenfax - voor een wijle uit Linköping teruggekeerd. De Alkmaarse kerk, in 1520 voltooid en nu gerestaureerd, had slechts een veertigtal jaren Van Heemskercks retabel binnen haar muren gehandhaafd. Voltooid in 1542 was het in 1581 veil gegeven. Nu was het

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 14