- Intergemeentelijke structuurvisie HAL (1995) - Structuurvisie Centrumgebied (1996) Visie op Alkmaar De 'Visie op Alkmaar' is een ambitienota, waarin het gemeentebestuur een aantal richtinggevende keuzes maakt. Visie op Alkmaar positioneert Alkmaar, als hoofd stad van Noord-Holland-Noord, nadrukkelijk in de noordvleugel van de randstad. Alkmaar heeft zoals uit de visie blijkt, twee gezichten, namelijk die van 'duwer' van de randstad en van 'trekker' van de regio. De stad profiteert, zo wordt geconstateerd, onvoldoende van deze dubbelfunctie. Stedelijke vernieuwing en regiovorming worden beschouwd als de belangrijkste ontwikkelingen die kunnen leiden tot een betere benutting van de positie van Alkmaar. De kwaliteiten van de stad als aantrekkelijk woon- en productiemilieu moeten verder worden versterkt. Binnen de gemeentegrenzen van Alkmaar is ruimte een schaars goed geworden. De nieuwbouwmogelijkheden zijn nagenoeg uitgeput. Toch is een verdere versterking nodig van de centrale verzorgingsfunctie die Alkmaar voor de regio heeft. Dit legt onvermijdelijk steeds meer nadruk op functiewijziging in de bestaande stad. Door stedelijke vernieuwing zullen aan de Alkmaarse stadskern, als 'huiskamer van de regio', nieuwe functies moeten worden toegevoegd. Het binnenstedelijk verblijfs- milieu moet verbeterd worden door uitbreiding van het centrumgebied, herinrich ting van pleinen en andere openbare gebieden, het autoluw maken van de binnen stad en door uitbreiding van parkeer- en openbaar- vervoervoorzieningen aan de rand van het centrum, aldus de 'isie op Alkmaar. De Visie op Alkmaar geeft naast stedelijke vernieuwing ook prioriteit aan de rol van Alkmaar bij de regionale samenwerking. De mobiliteit van de bevolking neemt toe. Wonen, werken en het gebruik van voorzieningen beperken zich niet tot de gemeentegrens. Dit gaat gepaard met schaalvergroting en centralisatie van voor zieningen. Steeds meer functies vragen hoogwaardige, kapitaalintensieve accom modaties. Regionale planning wordt daardoor steeds belangrijker. De band met de regio wint voor Alkmaar aan betekenis. Bij de regiovorming en regiopromotie hoort Alkmaar dan ook als 'trekker' op te treden. De plannen die in de Visie op Alkmaar uiteengezet worden, zijn zeer ambitieus. Alkmaar erkent als middelgrote centrumstad zijn verantwoordelijkheden. Een con crete uitwerking van de twee hoofdlijnen regiovorming en stedelijke vernieuwing geeft de Visie op Alkmaar echter niet, evenmin als een overzicht van de instrumen ten die daarvoor moeten worden ingezet. Wil men de ambitieuze doelen die in de Visie worden gesteld, waarmaken, dan is een planmatige en bedrijfsmatige aanpak vereist. Zowel in het stedelijke vernieu-

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 85