inzicht in de financiële uitkomsten en risico's van het plan. Na goedkeuring door de gemeenteraad wordt de financiële uitkomst van de exploitatieopzet (negatief dan wel positief] door het grondbedrijf bewaakt. Tevens draagt het grondbedrijf zorg voor de beheersing van de risico's die zich tijdens het ontwikkelingsproces kunnen voordoen. Het productieproces van bouwgrond kenmerkt zich door: - een lange looptijd van planvorming tot de oplevering als bouwrijpe grond; - hoge investering; - grote risico's door rente-ontwikkeling, inflatie en soms grillige marktontwikke lingen. Deze aspecten van het productieproces vergen van het grondbedrijf een bedrijfs matige aanpak. Samenwerking staat hierbij voorop. De productie van bouwgrond staat immers direct ten dienste van ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en eco nomische ontwikkeling. Nauwe contacten binnen de gemeente met bestuurders, plannenmakers, uitvoerenden en administratie, maar ook met de marktpartijen daarbuiten, zoals woningbouwverenigingen, beleggers en bouwers, zijn hierbij onmisbaar. In dit proces komen vele lijnen samen bij het grondbedrijf Het grond bedrijf is dan ook een duidelijk herkenbaar onderdeel van de gemeentelijk organi satie, met een dynamisch en bedrijfsmatig karakter. Als organisatorische eenheid binnen de gemeente maakt het grondbedrijf thans onderdeel uit van de sector Grondbedrijf en Economische Zaken van de Dienst Stadsontwikkeling en Beheer. De bouwgrondproductie heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een marktge richte activiteit. Het grondbedrijf voorziet in de vraag naar ruimte voor allerlei sociaal-economische doeleinden. Door een toenemende vraag naar ruimte in het reeds bestaande stedelijk gebied en door toevoeging van nieuwe functies neemt de complexiteit van zowel planologische vraagstukken als van bouwgrondproductie echter sterk toe. Een heldere kijk op de ruimtelijke veranderingen in de toekomst is onontbeerlijk om sturing te kunnen blijven geven. In de afgelopen periode heeft het gemeentebestuur van Alkmaar daarom een aantal plannen en visies gepresenteerd die maatgevend kunnen worden genoemd voor de ruimtelijke veranderingen in de stad in de komende jaren. Visies die van invloed zijn op de functie en de betekenis van het gemeentelijk grondbedrijf De volgende plannen zijn daarbij van belang: - Visie op Alkmaar (19513)

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 84