voor De Mare vastgesteld, waarna de ontwikkeling van de deelgebieden ter hand kon worden genomen. Uiteraard werd daarbij in eerste instantie de meeste energie gestoken in het winkelcentrum, een plan waarvoor in september 15181 de bouwver gunning kon worden aangevraagd. Het feit dat de ontwikkeling van dit plan moest plaatsvinden in een periode waarin het in Nederland op economisch gebied sterk bergafwaarts ging, was er de oorzaak van dat het plan gedurende het planproces diverse malen moest worden bijgesteld. Naast een beperking van het winkelpro gramma tot 17.500 m2 BVO, moest er ook ingeleverd worden op de totale lay-out van het plan. Desondanks kan worden gezegd dat het plan hieronder niet wezenlijk heeft geleden. Dankzij de inspanning van alle betrokkenen konden de oorspronke lijke uitgangspunten in essentie worden gehandhaafd. Noch ten aanzien van de integratie van functies noch wat betreft de stedelijke vormgeving van de oevers rond De Mare behoefden concessies te worden gedaan. Wanneer in oktober van dat jaar de officiële opening van het winkelcentrum plaats vindt, gebeurt dit op een moment dat de ontwikkeling van Alkmaar-Noord voor ruim 2/3 deel is voltooid. Voor alle woongebieden is getracht het stedelijk karakter van het Mare-gebied zoveel mogelijk te benadrukken. Ook ten aanzien van de woningbouw, voor een belangrijk deel in de sociale sector, gold als uitgangspunt dat deze binnen een rechthoekig bebouwingspatroon moest worden ontwikkeld, met een accent op woningen voor bejaarden en kleine huis houdens, en voor een belangrijk deel uitgevoerd moest worden in etagebouw. Zowel door de opvallende kleuren als door de vrij strenge verkavelingspatronen, waarin geen overbodige richtingsverdraaiingen werden geaccepteerd, onderschei den deze gebieden zich van de buiten De Mare gelegen woongebieden. Het plan voor De Mare kan geplaatst worden in de overgangsperiode tussen de tweede en derde plangeneratie. Bestemmingsplan Daalmeer In vervolg op de plannen die in de polder Huiswaard zijn ontwikkeld, wordt het bestemmingsplan Daalmeer opgesteld ten behoeve van de laatste 4.500 woningen die tot de groeikerntaak behoren. Anders dan in het bestemmingsplan Huiswaard- Noord het geval was, wordt hier de wijksgewijze opzet verlaten, waardoor een gro tere interne samenhang bereikt kan worden. De deelplannen zijn geen opzichzelf staande wijken maar worden duidelijk ontwikkeld als onderdelen van het totaal. Het eerste deelplan dat binnen dit bestemmingsplan wordt ontwikkeld, is Daalmeer-Zuid (1.500 woningen). Gezien de kenmerken kan dit plan nog geschaard worden onder de tweede plangeneratie, hoewel zich duidelijk aanzetten van een andere vormgeving aandienen. Genoemd kunnen worden onder andere de grotere

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 71