b poorter der stad en hij verkoopt een vrij huis en erf. Ten oosten is Jan Pietersz. Hoogtwout de eigenaar en Cornelis Sijmonsz. Calis ten westen. Bij dit huis hoort nog steeds de vrije watergang over het erf van Fre- drich Sijmonsz. Men mag er wateren onder voorwaarden dat de koper op de hoek van het erf een rooster-onderplaat in de watergoot aan brengt zodat men geen zand of slijk door het rooster op het erf van Fredrich Sijmonsz. zal vegen. Bij de koop is inbegrepen het uithangbord, het smidsgereedschap, de slijpmolen en de schuur die achter het huis staat. De koopsom bedraagt 1.000 gulden, betaald met een hypotheek- brief die afgesloten is door IJsbrant Jansz. de zoon van Jan Tas.9 De watergang De watergang van het huis loopt tot in de Raemsloot. De huizen op het oude Raemveld zijn op gemeenschappelijke muren gebouwd. Zij laten geen ruimte vrij, zodat de watergang wel onder een van de huizen door moet lopen. Een dergelijke situatie is op nog twee plaatsen zo. De latere steeg uitkomend in de Ramen die voor het eerst genoemd wordt in 1769 loopt heden ten dage inpandig door een perceel aan de Ramen naast nr. 28. Dit perceel ziet er heel oud uit en is als pakhuis in gebruik. Kan dit de plek zijn van de watergang? Afwisselend hoort de steeg bij dit pand of bij de buren ten oosten. Op de Kadasterkaart in het Groot Adresboek 1732 - ca. 1940 is de steeg in getekend bij het pand ten oosten. De kaart van 1832 situeert de steeg bij dit pand. Nu anno 1993 hoort de steeg weer aan de buren maar wordt als zodanig niet meer gebruikt. Zij kan hooguit dienen als vluchtgang bij brand. Afschrift verkoopakte Aelbert Cornelis, messemaker, poorter deser stede, vercoopt Jan Ae- riënsz. Tas, Messecramer, woonende tot Haerlem, een vrij huys en erve. Uuytgesondert Heere Schattinge, Staende ende leggende binnen deser stede aen de zuytzijde van de Conicxswech. Belent met Jan Pietersz. Hoochtwout aen de oostzijde ende Cornelis Sijmonsz. Calis aen de westzijde. Met een vrije waterganck op het erfF van Frerich Sijmonsz. besijden aan het voorz. huys gelegen. Te mogen wateren onder expresse conditiën ende voorwaerden: dat de voornoemde coper ende zijne na- comelingen gehouden zijn op 't zuytoosthoek van 't voorz. erfF in de watergoodt aldaer te stellen ende staende te houden een bequame roos ter onderpladt met deurgeslagen gaetkens.Ten eynde dat men geen sandt sluyck noch andere diergelijke onreynichheijt metter beessem noch met water deur denselver rooster op 't erfF van de voornoemde Frerich Sij-

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 6