1591 Dirk Lourisz., de messenmaker, heeft op 10 januari 1591 ook een camer en erf op het oude Raemveld gekocht van Fredrich Sijmonsz., nu van Grotebroek, voor 400 gulden. Deze camer is gebouwd ter wederzijde op gemeenschappelijke muren met Lucas Claesz. van Hooren ten oosten en Jan Cornelisz. Knol ten westen. Voor dezelfde prijs verkoopt hij deze ca mer op 19 augustus 1592 aan Sijmon Gerritsz. van Spierdijk met condi tie dat hij het recht van de watergang over dit erf behoudt. Tot borg stelt hij zijn huis op de Koningsweg. Ten oosten woont daar dan al weer een nieuwe buur namelijk Garbrand Hoedemaker. De koper van deze camer heeft de verplichting tot onderhoud van de straat en platinge, dit is de schoeiing van de Raemsloot. Hij moet ook meebetalen aan het onderhoud van de houten brug van het Raemveld over de Korte Nieuwesloot. Verder mag de koper de twee ramen in de zuidkant van het slijphuis, of schuur, van Dirk Lourisz. niet versperren. Hij moet ook goedvinden dat Dirk Lourisz. en zijn vrouw, zo lang zij leven of eigenaars van het pand aan de Koningsweg zijn, hun wasgoed mogen bleken op het bleekveld van deze verkochte camer. Zij mogen dit bleekveld betreden door de deur aan de zuidzijde van de schuur zon der dat het hun geweigerd kan worden.7 De schuur is vermoedelijk over de hele breedte aan hun huis aangebouwd. Op het bleekveld is in later jaren een huis gebouwd, dat nu als pakhuis in gebruik is bij de firma Spanjaard. Aelbert Cornelisz. Messemaker 1600 Op 3 juli 1600 wordt wederom een camer op het oude Raemveld ver kocht. De verkoper zou Dirk Lourisz. zijn doch zijn naam is doorge haald en de naam van Aelbert Cornelisz., messenmaker, er boven ge schreven. Deze Aelbert Cornelisz. is ook de volgende eigenaar van het pand aan de Koningsweg. Had Dirk Lourisz. beide panden al aan hem verkocht of is hij op een andere manier eigenaar geworden? Een feit is dat de verkoop tussen de heren niet is gevonden in de transportregisters. De kopers van deze camer waren Pieter Dirksz. Vleeshouwer, Jacob Dierten en Jan Jansz. Rijp, regenten van het weeshuis te Alkmaar. Het huis aan de Koningsweg is als borg gesteld, waar nu Lambert Lambertsz. de hoedemaker ten oosten woont.8 1614 18 april 1614 doet Aelbert Cornelisz. zijn bedrijf over aan Jan Aeriaensz. Tas, niessencramer van beroep, wonend te Haarlem. Aelbert Cornelisz. is 5

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 5