1 termijnen van 51 gulden in het jaar. De verkoop is geschied voor de he ren schepenen Jan Adriaensz. en Jan Cornelisz. Steenhuys.4 Een week later op 5 januari 1589 verkopen de buren ten oosten Willem Jansz. en Claas Maarts, die beiden timmerman zijn, hun huis en erf aan Pieter Aeriaensz. Thoorenburch voor 500 gulden. Bij dit huis hoort een vrije put en watergang over het erf van de verkopers tot in de Raem- sloot. Beiden hebben een camer op het oude Raemveld. Willem Jansz. stelt tot borg zijn camer en erf op het oude Raemveld waar Meynert Fredrichsz. ten westen woont en Claas Maarts ten oosten. Claas Maarts stelt zijn camer naast die van Willem Jansz. tot borg, waar Neeltje Fred- rich ten oosten van woont.5 De waterput ligt vermoedelijk op het erf van de buren ten oosten, ei gendom van Pieter Jacobsz. die schoolmeester is, thans eigendom van de firma Spanjaard. Nu nog is achter dit pand een waterput te vinden. Nog geen twee maanden later op 28 februari 1589 wordt het huis en erf ten westen verkocht door Lijsbeth Willems, die weduwe is van Wouter Cornelis van Antwerpen, aan Cornelis Jansz. Vos. Ten westen woont dan Jan Philpsz. Cornelis Vos heeft een waterlozing over het erf van haar nieuwe camer tot in de Raemsloot. De koper mag zijn secreet (W.C.) legen door de steeg die hij heeft samen met Jan Philipsz. De verkoopsom bedraagt 500 gulden.6 Is het toevallig dat in twee maanden tijd drie nieuwe bewoners naast elkaar komen wonen? Of geeft het te denken? RADMSL00T erfXClaas Maarts 158^V. 1589 Willem Jansz .1589 =1 eynert Fredriksz==Elisabeth 1589 Willems 1589 HET OUI E RAEMVELD tERF Fr. Sijmonsz 1588 \bleekveld 1592 Tö Claas Maartsz en Willem Jansz 1588 roost -t- slijphuis of schuur 1592 -th- Fredrick Sijmons uit de Streek met schuur slijp molen,uithang bord smidsgereed schap, en vrije watergang 1588 Elisabeth Willems 1589 Jan Philpsz waterlozing in de Raemsloot DIE HEERENSTRAAT GENAAMD CONINCXWECH Tekening van de situatie. 4

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 4