Kennemerstraatweg 13 Een groot deel van de bebouwing van het eerste deel van de Kennemer straatweg - het dichtst bij de binnenstad - stamt uit het eind van de 19e eeuw en het begin van de 20e eeuw. Daaronder een aantal woonhuizen van zeer royale afmetingen. Een van de grootste is het pand aan de Ken nemerstraatweg 13, in 1897 voor de Alkmaarse reder-koopman Cornelis Bosman gebouwd. Bosman (1830-1911) was o.a. eigenaar van een van de grote zeepziederijen van Alkmaar, maar ook van de Alkmaar Packet, de bekende stoomboot maatschappij, die diverse veerdiensten onderhield o.a. tussen Alkmaar en Amsterdam. Voorts was hij eigenaar van de scheepswerf't Hondsbosch. Het huis is gebouwd in neo-renaissance stijl naar een ontwerp van de toenmalige Alkmaarse stadsarchitect Gerrit Looman. In de jaren twintig van onze eeuw werd dit de zetel van het hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier (sinds 1993: Uitwaterende Sluizen in Hol lands Noorderkwartier). Het exterieur Het pand laat aan de straatzijde een zeer brede voorgevel zien, opgetrok ken in de toen heersende stijl van de neorenaissance, die Looman in de ze jaren ook bij andere Alkmaarse panden heeft toegepast. Karakteristiek is het gebruik van rode baksteen, afgewisseld door banden van natuur steen of kunststeen. Karakteristiek is ook de toepassing van verdiepte hoogvelden boven de ramen, gevuld met siermetselwerk en van friezen met siermetselwerk onder de gootlijst. Dat siermetselwerk, uitgevoerd in baksteen en natuursteen, laat vaak stermotieven of kruisjesmotieven zien. Al deze kenmerken treft men ook aan het pand Kennemerstraatweg 13 aan. Bij zeer brede panden zoals deze werd dikwijls een asymmetrische hoofdopzet toegepast. Hoewel de voordeur van Kennemerstraatweg 13 nagenoeg in het midden zit, is ook hier sprake van een asymmetrisch opgezette voorgevel. Zo is er alleen rechts van de voordeur een brede erker met fraai neorenaissance houtsnijwerk tussen de vensters en er bo ven een balkon met korte balusters (nu zouden we dergelijke balusters te laag en te onveilig vinden als balkonafsluiting, maar destijds was zo'n la ge afsluiting heel gebruikelijk). Wat opvalt is dat de vroegere bewoners en hun bezoekers elke keer liefst vier traptreden moesten beklimmen, alvorens men de oorspronkelijke officiële brede voordeur bereikte. Niet alleen de voorgevel, ook het dak is aan de voorzijde asymmetrisch 22

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 22