Het advies in de richting van de vraagsteller luidt altijd, gaat u eerst maar eens "krabben". Met wat beleid en voorzichtigheid is het bijna altijd mogelijk om de oude kleuren bloot te leggen. In alle gevallen vormt een kleuronderzoek een solide basis voor een ver antwoorde keuze van de toe te passen kleur. Het is echter absoluut niet zo, dat er ook altijd met de oude kleur ge werkt moet worden. Soms vindt een eigenaar de gevonden kleur ge woon niet mooi of is de omgeving zo veranderd, dat toepassing ervan niet verantwoord is. Kleuren moeten met respect voor het pand zelf en voor de omgeving gekozen worden. Schreeuwerige en modieuze tinten verstoren het stadsbeeld. In overleg met het bureau monumenten zorg kan bepaald worden wat kan en niet kan en soms kan er veel. Uiteraard speelt bij dit alles ook de smaak van de tijd een belangrijke rol. Toen ik zo'n 20 jaar geleden in Alkmaar begon was de stad vrij wit, daarna is hij wat crèmeachtig geworden en de laatste tijd zie ik een voorkeur voor een wat sterkere okertint ontstaan. Als u in de stad wilt gaan kijken naar interessante kleur- experimenten en - reconstructies op vroeg-20e-eeuwse panden, dan raad ik u de vol gende adressen aan. Gedempte Nieuwesloot 2/4 kleur Kennemerstraatweg 113 kleur Laat 89 kleur Laat 93 kleur Oudegracht 194 kleur Verdronkenoord (pastorie) 78 kleur Zilverstraat 3 kleur experiment reconstructie experiment experiment reconstructie reconstructie reconstructie Piet Verhoeven De foto's bij dit artikel zijn gemaakt door Joop Elsinga van het Bureau monu mentenzorg. 21

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 21