k Maar ook het door ons zo fraai gevonden blanke eikenhout van b.v. de voordeur van het Moriaanshoofd (Langestraat 93) wasoorspronkelijk van een kleurlaag voorzien. Jarenlange verwaarlozing en de rond de eeuwwisseling ontwikkelde ge dachte, dat materialen in hun eigen structuur moeten worden getoond, hebben veel oude kleuren doen verdwijnen. Op basis van archiefgege- vens en onderzoek ter plaatse zijn de afgelopen jaren echter weer op een aantal plaatsen verf en kleur teruggebracht. Als oudste voorbeeld kan wat dat betreft zelfs een eigendom van de ver eniging Oud Alkmaar worden genoemd, n.1. het poortje van het Hof van Sonoy. Andere voorbeelden van het weer schilderen van materialen zijn de Schermerpoort, het Huis van Achten, het Stadhuis, de Leeuwenburg en heel recent de Kroon op de Mient. In al deze gevallen gaat het overigens alleen om het schilderen van het natuursteen. Bovendien houden we ons bewust in en wordt het poly chromeren (in veel kleuren zetten) van allerlei ornamenten slechts met mate toegepast. Bij huize De Kroon op de Mient kon opzich- ter Elsinga zich echter met bedwingen en liet TWIr hij de twee saterkoppen in duivelse kleuren schilderen. Hij heeft zich hierbij duidelijk la ten inspireren door een bezoek aan de onlangs ontdekte kleurstellingen op consoles in het voormalige Sint-Jansgasthuis in Hoorn. Gaat u maar eens kijken in Hoorn, u zult ver baasd zijn over de kleurenpracht en de gede tailleerdheid van dit originele 16e eeuwse werk. Terug naar de genoemde vraagstellers: ik moet bekennen, dat we veel mensen in eerste in stantie wellicht wat teleurstellen. Het is namelijk niet zo simpel om een kleur te bepalen en we hebben zoals gezegd geen vaste kleurenkaart. Overigens is dat in het "verre" verleden wel zo geweest. Eén van mijn voorgangers, de heer Reder, hanteerde nadrukkelijk een vast kleuren schema voor alle monumenten die hij restaureerde. In de periode waarin mijn voorganger Landzaat de scepter zwaaide, kwam hier echter al snel verandering in en ik trek deze lijn nog steeds met veel enthousiasme door. Saterkop van het pand Mient 31 19

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 19