Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar De gekleurde stad Eigenaren van historisch belangrijke panden maken in toenemende ma te gebruik van de adviezen van het bureau monumentenzorg. Het bu reau heeft hierbij veelal de rol van een soort huisarts. In de meeste situ aties wordt meteen geadviseerd, maar in een aantal gevallen wordt ook doorverwezen of gecordineerd. Naast de veelal technisch specialistische vragen wordt het bureau regel matig om advies gevraagd bij kleurkeuzen. Het gaat daarbij vaak om kleuren van het buitenschilderwerk. Men vraagt zich af wat mag en vooral, hoe het is geweest. Vreemd genoeg gaat men er hierbij vanuit, dat onze voorouders maar twee kleuren verf kenden. Grachtengroen (donkergroen) voor de ramen en deuren en Bentheimer (crème-achtige kleur die iets naar groen neigt) voor de kozijnen. De vele vraagstellers denken, dat we bij het bureau monumentenzorg een vaste kleurenkaart hebben en spontaan aan kunnen geven hoe het moet worden. Niets is echter minder waar, wij hebben geen vaste kleurenkaart en onze voorouders kenden die ook niet. Uiteraard was hun kleurkeus, door het geringe pigmentaanbod, beperkter, maar de stad heeft er nooit "tweeto- nig" uitgezien. In de 17e eeuw speelden naast de Bentheimerkleur ook rood en oker een belangrijke rol. Kopergroen, bruin en zelfs paars werden echter ook toegepast. In de 18e eeuw werden de schuiframen veelal helder wit geschilderd en kregen deuren een lichtgroene kleur. Uitzonderingen waren er echter genoeg, want op 18e eeuwse schilderijen is te zien, dat ook bruin en paars werden toegepast. In de 19e eeuw en vooral in het eerste kwart van de 20e eeuw werd al les nog veel kleurrijker. Bovendien schilderden onze voorouders veel meer buiten-materialen dan wij in de laatste decennia gewend zijn. Niet alleen houtwerk, maar ook bak- en natuursteen werden vaak van een kleurlaag voorzien. Oude afbeeldingen van het Waaggebouw laten b.v. zien, dat het natuur- en baksteenwerk van de prachtige renaissance voorgevel oorspronkelijk ge schilderd is geweest. Op de originele beelden van de voorgevel (geëxpo seerd in het Kaasmuseum) zijn de vele oude verflagen nog goed waar neembaar. 18

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 18