Informatierubriek Bureau monumentenzorg en archeologie gemeente Alkmaar Gemeentelijke monumenten in de binnenstad Na jaren van voorbereiding is het dan zover. In Alkmaar zijn de eerste gemeentelijke monumenten aangewezen. Voorlopig blijft de aanwijzing nog beperkt tot de binnenstad, maar in 1994 en 1995 zullen ook de ge bieden buiten de singels in het proces betrokken worden. Naast de 333 rijksmonumenten, die zich evneens voor het grootste deel in de binnenstad bevinden, telt de stad nu 172 gemeentelijke monumen ten. De panden zijn in samenspraak met de Alkmaarse welstands- en monumentencommissie en de buurten door het bureau monumenten zorg geselecteerd. De aandacht werd bij de selectie vooral gericht, op dat wat in de periode tussen ca. 1850 en 1940 in de stad is gebouwd. De periode daarvóór was in principe voldoende vertegenwoordigd in het rijksmonumentenbestand. Het gaat bij de selectie en aanwijzing van gemeentelijke monumenten dan ook grotendeels om panden uit de periode van de z.g. jongere bouwkunst. Daaronder vele bouwwerken die door de gemiddelde kunsthistoricus nog niet zolang geleden verfoeid werden en waar men derhalve weinig oog voor had. In de afgelopen jaren is hier de nodige verandering in gekomen. Men is gaan beseffen dat wat onze groot- en overgrootouders gebouwd hebben ook de moeite van het beschermen waard is. Panden als het voormalige kadastergebouw aan de Gedempte Nieuwe- sloot, de villas in het Kennemerpark, maar ook bij voorbeeld modehuis Meijer aan de Langestraat of het veelkleurige Jugendstilpand, bijgenaamd 't Kasteeltje, op de hoek van de Zilverstraat, wil eigenlijk niemand meer in het stadsbeeld missen. Bij een eerste inventarisatie in de binnenstad bleek dat er in deze sfeer ca. 670 panden de moeite van het bekijken waard waren. Zo'n groot aantal kon echter om allerlei redenen onmoge lijk op een monumentenlijst geplaatst worden. Monumenten behoren toch een bepaalde exclusiviteit te hebben en ook hier gaat op, dat over daad schaadt. Er moest dus verder geselecteerd worden en dat was niet eenvoudig. Hoe kan bepaald worden wat de meest representatieve panden in zo'n vrij groot bestand zijn? Er zijn talloze methoden voor ontwikkeld en in Alkmaar hebben we er ook één toegepast, maar uiteindelijk blijft er al tijd enige subjectiviteit bestaan. Een mens is gelukkig geen computer en eindbeslissingen zijn, los van

Oud Alkmaar | 1995 | | pagina 16