staande uit zware vierkante ingeslagen palen waarlangs horizontale plan ken waren gespijkerd. Een dergelijke beschoeiing was enkele jaren terug ook waargenomen bij restauratie van het pand Achterdam 10 op gelijke afstand van de straat (vriendelijke mededeling H.van Veen). Wellicht was het gehele blok in één keer aangelegd en liep de beschoeiing langs de hele Achterdam door. Net als bij de Voordam was de beschoeiing enigs zins weggedrukt door het gewicht van de opgeworpen grond - bij beide lokaties was hij door de grond van buitenaf naar binnen gedrukt. Hoe wel de details me nog niet duidelijk zijn (waarom is het midden van het hele huizenblok zo hoog gelegen?), vermoed ik dat men het gebied eerst rondom heeft bedijkt (met beschoeiingen) en daarna het grote bin- nenvak heeft volgestort met zand, klei en mest. De karrevrachten grond waren in de sleuf nog te onderscheiden. De oever van het Voormeer was daarna voorzien van een gemetselde kade ter hoogte van de oostelijke rooilijn van de huidige straat Achter- smalling mogelijk van omstreeks 1400 dateerde. Behalve de profielsleuf werd in Achterdam 16 ook een tweetal beerput ten opgegraven, waaruit allerlei vondsten uit de 15de tot en met de 17de eeuw werden geborgen. dam. Deze is in 1989 waar genomen tijdens een kleine SBAB-opgraving in Ach terdam 37. Hij was ge maakt van bakstenen van 33x16x7,5 en 28x13,5x7,5 cm. Vereenvoudigde plattegrond en profielen van de opgravingen van Achterdam 16 (1993) en Voordam 15-17 (1970). De pijlen wijzen op beschoeiïngsresten en de kade. Later volgden de verdere landaanwinningen van het oostelijk stadsdeel en werd het grachtje Kooltuin uit gespaard. Op een gegeven moment is de gracht ver smald en zijn de huizen langs de oostkant van de Achterdam gebouwd. Bij SBAB-onderzoeken in Ach terdam 37 en 39 werd in 1989 ontdekt dat deze ver- Peter Bitter 19

Oud Alkmaar | 1994 | | pagina 19