Drebbel in Engeland, Eltham Palace het J.IJff "Oefend u gaven regt" Toen Comelis Drebbel (1572 Alkmaar - 1633 Londen) met zijn gezin rond ca. 1605 naar Londen vertrok, werd hij daar met veel egards ont vangen. Drebbel had al enigszins naam gemaakt in de Nederlanden door een aantal bouwkundige werken, zoals een inventieve fontein in Middelburg, de door hem gegraveerde kaart van Alkmaar en de paten ten betreffende een verbeterd type schoorsteen. Ook het perpetuum mobile en zijn boekje over de Elementen trokken veel aandacht. Of hij op speciaal verzoek van de toenmalige Engels/Schotse koning James I/VI (1566-1625) kwam, die in 1603 koning van Engeland en Ierland was geworden, is niet helemaal duidelijk. Deze James, sedert 1567 koning van Schotland, was getrouwd met Anna van Denemar ken. Hij is de geschiedenis ingegaan als een 'vreemd type'. Zodra hij ko ning van de 2 rijken was geworden, breidde hij zijn hofhouding uit op kosten van de staat. Zijn belangrijkste hovelingen waren veelal jonge mannen, die op grond van hun fysieke attractiviteit door de koning werden geselekteerd en die hem snel in hun macht kregen. Een van zijn zonen was prins Henry, die slechts van 1592 tot 1612 leefde. Wij ver moeden, dat Drebbel ondermeer was aangeworven om als leraar voor kroonprins Henry te fungeren. Drebbel had waarschijnlijk ook in Engeland al enige roem vergaard, door de publikatie van zijn boek 'Van de Natuyre der Elementen" in 1604/5 en het Perpetuum Mobile, dat hij kort na aankomst aan het Engelse hof heeft gedemonstreerd. Dat Comelis Drebbel als een belangrijk personage werd beschouwd, blijkt wel uit het feit dat zowel koning James I/VI als een aantal andere vooraanstaande Engelse wetenschappers en edelen zich hebben be moeid met de huisvesting van Drebbel en zijn gezin. Zij werden gehuis vest op Eltham Palace, een van de erfgoederen van de Tudors. Eltham ligt in de buurt van Greenwich, op ca. 10 mijl van Londen. Rond 1600 had het plaatsje circa 300 inwoners en beschikte over een school. Die school was nogal bijzonder voor een dergelijk klein oord. Deze school zal waarschijnlijk bezocht zijn door de 2 zonen en dochters van Drebbel. Toen de familie Drebbel een aantal vertrekken in dit pa leis als woonstee kreeg toegewezen, was het paleis al enige tijd minder intensief in gebruik. Het paleis werd vooral door de koninklijke familie bewoond tijdens de regering van Henry VII (1457-1509). Toen bezocht ook Erasmus in gezelschap van Thomas More de op het paleis verhlij- 3

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 5