Molenhuis van meelmolen "De Wolf" Bijna 30 jaar geleden (nov. 1961) reed ik op de fiets door Alkmaar met m'n nieuwe camera speurend naar oudheidkundige hoekjes. In een oud huisje zag ik een leuke gevelsteen met een molentje er op uit 1740. Ik nam een foto en meteen kwam een aardige vrouw naar buiten, die ver telde, dat dit het het molenhuis van de molen "De Wolf' was en dat zij de enige was in Alkmaar, die nog gaslicht had. Zij vroeg mij binnen, schonk een kopje thee en liet vol trots zien, hoe de gaslamp werkte, die boven tafel hing. De kamer was heel klein en de vloeren scheef. In de hoek stond een kast, die nog uit het huis van de ouders van "Keessie" Berkhouwer (de Euro parlementariër) kwam. Kort daarop bij de uit bouw van de Vondel straat was alles verdwe nen en rest nog deze (enige?) foto. Volgens C.W. Bruinvis in zijn boekje over de molens van Alkmaar werd voor 't eerst een korenmolen op deze plaats hij de keetkolk en Nieuwlanderpoort ge noemd in 1605. Deze molen had aanvankelijk veel problemen met de windvang door te hoge bomen langs de lijnbanen. In 1632 was het één van de acht molens op de Alkmaarse wallen. In 1713 sloeg een zware decemberstorm de molen tegen de grond en werd hij, als eerste molen in Alkmaar, herbouwd in steen. Of de letters H-H op de gevelsteen verwijzen naar molenaar Hermanus Haarmans is onzeker, want deze kocht de helft van de molen en het molenhuis in 1779 en de andere helft in 1806, terwijl de gevel steen 1740 aangeeft. Molen "de Wolf' werd ook wel de molen van Banning genoemd, naar Hermanus Banning, die in oktober 1890 als molenaar op molen "de Wolf' kwam. De meelmolen werd in 1911 afgebroken. Thomas Roep 18

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 20