De plattegrond van het Koning Willemshuis I Een rectificatie. In mijn artikel over het Koning Willemshuis in het Alkmaars Jaar boekje, 1974, blz. 35 e.v., komt een bedenkelijke vergissing voor, die ik na zoveel jaren graag uit de wereld wil helpen. Op blz. 54, tegen over de afgebeelde tekeningen van C.W. Bruinvis, heb ik in de beschrijving van afbeelding 9, de z.g. Raadkamer met de bekende zolderrozet, gezegd: „Het raadselachtigst zijn voor ons de ramen in wat de noordermuur moet zijn. Waren de beide panden dan niet aan elkaar verheeld en was er een lichtschacht tussen beide?" Die „beide panden" waren dan het brede hoekhuis en het smallere huis ernaast, die samen het Koning Willemshuis vormden. De oorzaak van deze onnodige door mij veroorzaakte verwarring ligt in mijn verkeerde interpretatie van de tekening van Bruinvis, waarin ik de wand met de schouw als de westwand zag. Het smallere pand met de in 1899 en wederom c.1970 sterk geres taureerde gevel had oorspronkelijk in zijn pui aan de Pieterstraat geen deur maar wel twee ramen en die ziet men op de tekening van Bruinvis! Het was de heer W. Schmeltzer die mij al in 1978 op deze vergissing wees en die een plattegrond van het Koning Willemshuis tekenden, die mij zeer aannemeüjk voorkomt, volgens de aanwijzingen van Baron du Tour (zie bijlage 1 bij mijn artikel). Ik betuig hem daarvoor alsnog mijn welgemeende dank! De belang stelling van de heer Schmeltzer voor het Koning Willemshuis en zijn bewoners hangt samen met zijn diepgaande onderzoek naar de geschiedenis van de huizen en hun bewoners in de Houttil en Magda- lenenstraat. Hopelijk zal hij hierover nog eens een en ander publice ren. Th.P.H. Wortel 448

Oud Alkmaar | 1982 | | pagina 4