van die van Outrop met recht in den Haghe"28). Hoe het met de jurisdictie is gegaan, heb ik niet kunnen vaststellen. Wel vond ik dat op 17 september 1577 een gedeelte van het land Torenburg „leggende in den banne van Alckmaer buyten die Vriessepoirt" werd aangekocht ten behoeve van het blokhuis van de Friesepoort29). Het land, dat dus in 1549 nog tot de ban van Oudorp behoorde, blijkt in 1577 in de ban van Alkmaar te liggen. Ik vraag me af of Alkmaar dit gebied alleen maar geüsurpeerd had (zodat de zaak hangende is gebleven), of dat tussentijds een overgang heeft plaatsgevonden. Hoe het ook zij, op 7 mei 1597 besloot het stadsbestuur de regenten van Oudorp „te ontbieden", teneinde te vragen of zij afstand wilden doen van de jurisdictie over het Kruisveld beoosten de Omloop en de andere landen daaraan volgende30). Deze poging had geen resultaat en eerst bij resolutie van de Grafelijkheids Rekenkamer van 25 september 1637 werd het geschil beëindigd, waarbij Alkmaar de jurisdictie verkreeg over zeker strookje land of weg benoorden het Zeglis en over zeker partijtje land geheten de Cruysweyde of Cruysland31De reken kamer bepaalde dat de sloot benoorden de Graven- of Galgendijk de grensscheiding zou zijn. Met Galgendijk is uiteraard niet bedoeld de Galgendijk bij de Huigendijk, doch het Oudorperdijkje. In een akte van 1600 is trouwens sprake van de Omloop of Galchdijk32). De vergroting betrof derhalve een zeer gering gebied, n.1. een smalle strook langs het Zeglis en een stukje grond, dat als een driehoekige uitstulping op de kaart te zien is. Voorts blijkt uit de kaarten dat Alkmaar voor de Friesepoort de weg bezat tot aan de driesprong. Deze grenzen zijn in 1821 als gemeentegrens vastgesteld en ze bleven in stand tot aan de samenvoeging op 1 oktober 1972. De jurisdictie in de Schermer Toen in 1632 de Schermeer werd drooggemalen, hadden de bedijkers heel wat veren moeten laten aleer zij van de stad Alkmaar en de andere belanghebbenden de vereiste toestemming verwier ven33). Alkmaar en een aantal rond de Schermeer gelegen dorpen kregen elk een deel van de polder onder hun jurisdictie. Het Alkmaarse gebied was gelegen tussen de Schermeerdijk en de Westertogtsloot en omvatte c.500 morgen land of 1/12 deel van de polder, te weten de kavels F.26-31, G.l-16 en H.l-15. Deze grens kwam tot stand bij besluit van de Rekenkamer van 11 februari 1644 en werd bij overeenkomst tussen de Schermeer en Alkmaar van 3 maart 1753 nader uitgewerkt. T.a.v. de grenzen bestond onzekerheid, zodat b.v. het geschil tussen het baljuwschap van Kennemerland en Alkmaar over de grenzen van de hoge jurisdictie 430

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 8