eeuwen niet zijn veranderd, zodat we in de gemeentegrens van 1821 de eeuwenoude banscheiding mogen zien. Althans, omtrent enige grenswijziging in dit gebied zijn mij geen gegevens bekend. De grens met Koedijk en Oudorp Aan de overzijde van de Rekere begon de grens met Koedijk en Oudorp, die liep over de Zuider-Rekerdijk naar de Zeswielen en van daar langs de (Ooster) Wezenpolder naar de Friesepoort, aldus de Huiswaard en de Wezenpolder omsluitend. Buiten de Friesepoort en zuidelijk daarvan had Alkmaar nagenoeg geen gebied. In mijn artikel Benoorden het Luttik Oudorp neem ik aannemelijk te hebben gemaakt dat oudtijds de grens van Alkmaar langs de Rekere en de oever van de Voormeer liep, ergo dat het gebied, dat begrensd wordt door de Kooltuin ten westen en het Luttik Oudorp ten zuiden, tot de jurisdictie van Oudorp heeft behoord. Dit gebied, waarop het kasteel de Torenburg heeft gestaan, is in 1528 doorsneden ten behoeve van de stadswal en -gracht. Dit impliceert, dat in alle geval het gedeelte binnen de stadsmuur in 1528 tot de jurisdictie van Alkmaar behoorde. De vraag rijst, of wellicht in een eerder stadium een gedeelte van het Oudorpse gebied aan Alkmaar is gekomen. Gegeven het feit, dat vermoedelijk eerst na 1450 het Torenburgse land als woongebied in gebruik is genomen, acht ik dit niet waarschijnlijk. Hiertegen pleit ook, dat nog in 1549 het buiten de stadswal gelegen gedeelte van Hoog-Torenburg Laag-Toren- burg) onder de omslag en de schouw van Oudorp lag2 6 Het is alleszins duidelijk dat in de eerste helft van de 16e eeuw het Oudorpse gebied nog nagenoeg aan de stad reikte, hetgeen Alkmaar een doom in het oog was. Met Oudorp deden zich herhaaldelijk geschillen voor, want in tegenstelling tot wat gebeurde aan de Heilose kant zag de stad geen kans de tappers en andere nering doenden verre te houden. Alkmaar moest integendeel gedogen dat langs het Zeglis en tot vrijwel voor de Friesepoort de Oudorpers hun waren uitventten, tot schade van de stedelijke accijnsen. Na het ontzet van 1573, toen de stad bij de prins van Oranje een potje kon breken, verzochten burgemeesteren de banne van Oudorp bij die van de stad te mogen trekken en de goederen van de verbrande Oudorper kerk met die van de kerk van Alkmaar te mogen verenigen. Op 11 december 1573 werd dit toegestaan27). Oudorp is dus al eens eerder geannexeerd geweest en inderdaad hebben de kerkmeesters van de Grote Kerk in 1574 en 1575 de inkomsten van de Oudorper kerk ontvangen. Zelfs lieten zij een kaartboek van de zo fortuinlijk verkregen landerijen vervaardigen, maar, zo schreven zij korte tijd later, de goederen waren „weder offhandich gemaect 429

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 7