Bergen, doch tevens blijkt dat Alkmaar en Heiloo duidelijk om schreven grenzen hadden, n.1. lopende van de hoek van Vernebroek tot de hoek van de Waelecamp, van daar tot Wimmenummerkapel en van daar om Tymansbosch tot zekere bosjes, geheten de Keyser en Keyserinne, terwijl buiten deze grenzen nog verschillende eilandjes waren gelegen, geheten 't Rebonbosch, 't Thymansbosch, 't Vlaenbosch, Oude Jaepenbosch, 't Schiltbosch en 't Groot Engelandt, die aan Alkmaar toebehoorden19). In hoeverre dit de oude grensscheidingen waren, of dat ze alleen maar door Alkmaar en Heiloo gepretendeerd werden, is moeilijk vast te stellen. In een eerder artikel is aannemelijk gemaakt dat het schoutambt en dus ook de jurisdictie van Alkmaar tussen 1063 en 1083 is ontstaan20). De vorming van de meren moet dus na die tijd (c.1100 hebben plaatsgevonden. In alle geval kwamen in 1565 de aanspraken van Alkmaar en Heiloo niet uit de lucht vallen, want ruim een eeuw eerder (1420) werd grond in de Bergermeer voor schepenen van Alkmaar verkocht21 Toen de graaf van Egmond tijdens de opstand zijn goederen verloor, gaven de Staten van Holland bij resolutie van 22 december 1597 de stad Alkmaar „bij provisie" de hoge jurisdictie over het betwiste gebied „voor zover de limieten der stad eertijds strek ten"22). Op 20 december 1601 er was sprake van dat Egmond zijn bezittingen terug zou krijgen werd deze resolutie zelfs herhaald23). Dit geschiedde eveneens bij provisie, doch het resul taat was dat het gebied onder de jurisdictie van de stad bleef. Bij de vaststelling der gemeentegrenzen in 1821 (zie hierna) beriep men zich dan ook op eeuwenoude banscheidingen. Het gebied ten noorden van de Rekere had klaarblijkelijk veel te lijden van instroming van dat water, reden waarom omstreeks 1212 een dijk van Alkmaar naar Bergen werd gelegd24). Deze dijk begon te Bergen waar de Oosterdijk overgaat in de Zuurvensedijk en liep van daar naar de Rekere ter hoogte van het dorp Koedijk, om verder langs de Rekere en via Alkmaar de hogere geestgronden te bereiken. De jurisdictie van Alkmaar reikte echter bij lange niet zo noordelijk. De grens begon bij de Barndebrug (op de Bergerweg) en liep van daar door de Bergervaart naar de dijk van de Wezenpolder, volgde die dijk om de noord tot aan de Sluispolder en liep door deze polder tot aan de Rekere. De Sluispolder lag dus in twee jurisdicties, hetgeen ik afleid uit een aantekening in een kaartboek, luidende: „het landt de Halfcamp, gelegen aent scheytsel van Bergen en Alcmaerder ban in den Sluvspolder"25). Juist omdat zich in dit gebied herhaaldelijk geschillen voordeden - reden om des te krachtiger op zijn stuk te staan neem ik vooralsnog aan dat de grenzen in de loop der 428

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 6