Jurisdictie van Alkmaar k«.A. Een jurisdictie of banne was het door banpalen of door natuurlijke grenzen bepaald gebied waarbinnen schout en schepenen rechtsbe voegdheid hadden. Het begrip jurisdictie was niet aan het stads recht gebonden, m.a.w. ook dorpen hadden veelal een eigen schepenbank en daarmee ook een eigen rechtsgebied. Oudtijds viel in deze streken het gebied van de jurisdictie meestal samen met het parochiegebied1Ook in Alkmaar was dit vermoedelijk het geval, hetgeen zou impliceren dat de jurisdictie tussen 1063 en 1083 is ontstaan2In alle geval had Alkmaar allang een eigen jurisdictie toen in 1254 het stadsrecht werd verleend. Zoals in de meeste steden het geval was, omvatte de jurisdictie van Alkmaar de (ommuurde) stadskern de z.g. stadsvrijheid, zijnde het tot de stedelijke jurisdictie behorende platteland. In de volgende alinea's zullen wij trachten de grenzen van de jurisdictie te reconstrueren. De grens met Heiloo Bezien we allereerst het gebied aan de Heiloër kant. De Cock neemt aan dat de grensscheiding, welke op de kadasterkaart van c.1830 voorkomt, de oude jurisdictiegrens is3). Ten onrechte, meende ik aanvankelijk, want de in 1280 gelegde dijk tussen Alkmaar en Boekei4) moest welhaast de grensscheiding met Heiloo zijn in het gebied ten oosten van de Herewech (Kennemerstraatweg). De resolutie van 9 mei 1605, luidende: „Is geresolveert een pael met den Burcht off 't wapen deser stede te stellen op de Heyloerdyck ter plaetse daer van ouds een pael placht te staen"5), versterkte mij in deze mening. Ik moest haar echter laten varen toen ik verschil lende akten vond betreffende het ten zuiden van de Heiloërdijk gelegen land 't Loodt, dat reeds in 1417 tot de vrijheid van Alkmaar werd gerekend6). Ook uit latere eeuwen zijn de bewijzen overvloedig aanwezig. De Heiloërdijk was weliswaar grensscheiding, doch alleen voor wat betreft het stuk tussen de Kennemerstraatweg en de Kooimeer, ter plaatse waar in later eeuwen een sluisje lag. Het bovenste deel van de Kooimeer (het z.g. Groenwater) behoorde aan Alkmaar. Kennelijk had 't Loodt in de middeleeuwen geen bedijking nodig, aangezien het aanmerkelijk hoger ligt dan het land van Overdie en de Boekelermeer7). Als begrenzing aan de westzijde van de Kennemerstraatweg noemt 425

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 3