Aan de leden, Een nieuwe verenigingsjaar, het 5, staat voor ons met de bekende facetten als lezingen, de kerstprent, rondleidingen en de Pinkster drie excursies. Onze betrokkenheid bij het werk van de Welstandscommissie in Alkmaar laat nieuwe mogelijkheden zien, n.1. het geven van ons advies en opvattingen ten aanzien van de verbouw- en nieuwbouw- plannen in de binnenstad. Reacties achteraf men denke aan het pand Witteveen in de Langestraat - hebben minder effect. Als gevolg van opgedane ervaringen heeft ons bestuur zich tot dat van de „Stichting Bloei Binnenstad Alkmaar" gewend met het volgende: bij de Welstandscommissie worden voor advies aan B. en W. steeds meer voorstellen ingediend tot verandering van winkel puien. De „ambachtelijke", in de ogen van de betrokken winkelier verouderde etalages, wil men veranderen in „fabrieksmatige". Een modem samenspel van vlakken, lijnen en kleur, alsof het een schilderij van Mondriaan betreft. Wij stellen: pas op en bezin U op de waarde van wat gaat verdwijnen. De charme van de binnenstad wordt nog altijd bepaald door het middeleeuwse straten patroon, door de grote variatie aan details, door de kleinschaligheid en de verticale lijn. De sfeer van de oude winkelpuien spelen daarbij een niet geringe rol. Hoe dit uit de hand kan lopen bewijst de verknoeide gevel in de Magdalenenstraat, waarachter tot voor kort Bruynzeel gehuisvest was. Bruynzeel weg, maar de verminking blijft. Van het antwoord van de S.B.B.A. stellen wij U op de hoogte. Tot slot de laatste oproep het „behoudt ons eigen huis-fonds" te vullen. Doel en middelen zijn U bekend. Aan het einde van het jaar maken wij de rekening op en kunnen dan constateren of wensen, willen, kunnen en doen in één lijn liggen. 424

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 2