pel uit Wognum. Toen het gezin in Alkmaar kwam wonen op 23 oct. 1902 was Frederik nog ker misreiziger en is daarna hande laar in tweede-hands boeken ge worden. In Mei 1912 stond Frederik C. voor de rechtbank in Alkmaar, omdat hij op 8 dec. 1911 voor het winkelraam van perceel 17, gelegen aan den openbare weg de Doelenstraat en vanaf de weg zichtbaar, openlijk had ten toongesteld een tweetal boe ken, waarvan de op de omslag leesbare titels en afbeeldingen „geschikt waren om de zinne lijkheid der jeugd te prikkelen". 2x6 gulden boete en verbeurd verklaring der boeken. De boe ken hadden een onschuldige in houd maar de titels, het eene „Alcoofgeheimen, een roman van wellust" en het ander „Het weeuwtje voor iedereen" een roman van ontucht. Freek had echter machtige vrienden. Een getuige-deskundige Prof.Dr. J.K.A. Wertheim Salomonson en M.A. Ter wen oud schoolop ziener. Als advocaat Mr. Polak, schrijver van een proefschrift over art. 451. Er was een rap port van J. Klootsema, Dir. Rijks Opv. gesticht. In totaal waren 8 boeken in beslag geno men. Frederik C. werd vrijge sproken en overleed bijna 50 jaar oud op 27 aug. 1913. Bijnamen van de kaairidders door C. Neef. Zij losten voor W.F. Stoel de schepen met ongebluste kalk en schelpen aan het Zeglis bij de kalkovens, kunstmest bij Krol aan de Noorderkade, Haytema, Alkm. kunstmesthandel en Timmerman, kolen bij de V.B. aan de Noorderkade. Het z.g. stortgoed werd in mandjes uit het schip gedragen (o.a. grint, schelpen, kalk). De stenen met de hand opgestoken en dan op een platte kruiwagen vanuit het schip gereden over een richter van 6 of 8 meter lengte. De richter was een zware, in hout uitgevoerde, loopplank die vanaf het gangboord naar de wal, over de spoorrails van de tram naar Purmerend, werd gelegd. De voorman van de kaairidders was, Jan Koster bijgenaamd (De Schapekop) verder Klaas van der Berg (De Witte), Jaap Hoekmeijer (De Koekop), Jan Duin (De Peuk), Jaap Duin (Druppie), Jaap Verhage (De Maurik), Heijmans (Jan Kachel), Bertus Duineveld ('t Vlooitje) en Mulder had de toepasselijke naam van (Poepekont). Zelf heb ik het genoegen gehad om meerdere malen het z.g. losloon uit te mogen betalen. Dit geschiedde dan in het café op de hoek van het Fnidsen en de Bierkade, naar ik meen in het Vosje. 437

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 15