Met Zuid- en Noord-SchermerDe Westertogt verder volgend tot aan de sloot tussen de kavels K.23 en 24. Met AkerslootDe Westertogt verder volgend tot aan de sloot tussen de kavels K.14 en 15, deze kavelsloot oostwaarts volgend tot de Schermerringsloot, deze ringsloot volgend tot een sloot gelegen tussen een bosje onder Akersloot en het weiland van Jan Schoorl onder Heiloo. Met Heiloo: De Schermerringsloot verder volgend tot de Boekeler- meersuitwatering, deze uitwatering volgend tot de ringsloot van de Boekelermeer, deze ringsloot volgend tot de Korfleggersloot, deze sloot volgend door de zuidelijke en westelijke ringsloot tot aan het sluisje onder de Heiloërdijk en langs deze dijk naar de straatweg, over de straatweg door de Langelaan, de Westerweg en Kalkovens- weg naar Kalkovensbrug, van deze brug de Egmondervaart zuid waarts volgend tot de sloot tussen Jan Helder onder Alkmaar en Pieter Zijp onder Egmond-Binnen. Met Egmond-Binnen: Door de voornoemde sloot tot de Groote- geestmolensloot, deze sloot volgend tot de Meerweg, de Meerweg volgend tot de sloot benoorden Engeland, deze sloot volgend tot aan voornoemde Meerweg, deze opnieuw volgend tot de watering benoorden Hagenooi. Met Wimmenum: De watering verder volgend tot de Groenweg, deze weg volgend tot de Boschmolenwatering, deze watering volgend tot aan de Bergermeersringsloot, zijnde het punt van aanvang. Aldus werd in 1821 het gemeentelijk grondgebied vastgesteld, waarin gedurende anderhalve eeuw geen verandering zou komen. Uiteraard zijn er herhaaldelijk pogingen tot grenswijziging onderno men, doch zonder succes. Eerst in 1972 werden de grenzen van Alkmaar verlegd. Voor de geschiedbeoefenaar, die gaarne speelt met de gedachte dat hij zijn lezers ooit nog eens zal vermogen te boeien met belangwekkende feiten uit het verleden, is het ietwat ontnuchterend te moeten constateren dat sedert het ontstaan van het grondgebied van Alkmaar zo'n 900 jaar geleden eigenlijk tot aan 1972 zeer weinig is veranderd. Noten 1)J.K. de Cock, Bijdragen tot de historische geografie van Kennemerland in de middeleeuwen op fysisch-geografxsche grondslag, bl64. 2) Zie hfdst. 3, bl 30. 432 433

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 11