Waar ging Alkmaar ter hofvaart? door Th. P. H. Wortel Dr. H.P.H. Camps heeft in zijn proefschrift van 19481wel overtui gend vastgesteld, dat Alkmaar zijn stadsrecht via een door zekere magister Daniël vervaardigd concept ontleend heeft aan dat van Den Bosch. Dat deden ook Haarlem en Delft, zij het ieder op zijn manier. Het is begrijpelijk dat de aldus van een Brabantse stad overgenomen rechtsregels voor een deel niet of nauwelijks toepasselijk waren op toestanden en gebruiken in een Hollandse stad. Het kon ook gebeuren dat men in het verkregen stadsrecht geen of onvoldoende rechtsregels aantrof, waarop men kon steunen om in een bepaald geval vonnis te wijzen. Dan bestond voor de dochterstad de mogelijk heid om vonnis te vragen aan schepenen van de moederstad. Dit gebruik heette te hoofde gaan of hofvaart. Voorzover echter bekend is ging Alkmaar nimmer in Den Bosch te hoofde en evenmin trouwens in Haarlem en Delft. Dat hoefde ook niet, want men mocht vrijelijk daartoe een andere stad kiezen. Als Alkmaar dan niet naar Den Bosch voer, waarheen trok men dan Men heeft wel gedacht - aldus Camps dat Delft en Alkmaar in Haarlem te hoofde gingen, maar daarvan is geen blijk gevonden. Merkwaardig genoeg werd het antwoord op die vraag reeds lang vóór Camps gegeven, maar voorzover ons bekend heeft nog niemand daarop gewezen. Dr. P.J. Blok in zijn „Geschiedenis eener Hollandsche stad", t.w. Leiden, behandelt in een eerste deel de geschiedenis van die stad in de middeleeuwen.2) In hoofdstuk X, „Recht en rechtspraak", wijst hij op de goede naam die de rechtspraak der Leidse schepenen zich naar buiten verworven had. „De stadsrekeningen uit het begin der 15de eeuw maken herhaaldelijk melding van de komst van vreemde schepenen te Leiden „om raet van vonnessen", „ter hofvaert", zoals men placht te zeggen." Zo kwamen in die jaren schepenen uit Gouda, Delft, Haarlem, Alkmaar, Naarden en Rotterdam naar de sleutelstad, aldus Blok. We kunnen dit gemakkelijk controleren, omdat een paar jaren later die stadsberekeningen werden gepubliceerd door Mr. A. Meerkamp van Embden.3) Daarin vinden we o.a. dat op 18 nov. 1412 het gerecht van Delft in Leiden kwam „om raet van vonnessen" en op 7 dec. van hetzelfde jaar dat van Gouda „om een vonnesse". In dezelfde rekening, 1412/13, komen we dan de volgende post tegen: „TsManendaghes dairna (15 mei 1413) den gherecht van Alcmair 375

Oud Alkmaar | 1981 | | pagina 3