gebouwd verleden Voorts kan in die periode reeds een oordeel gevormd zijn of hier sprake is van geschiedenis en/of kunst. Hoe betrekkelijk dit aspect ook is, een slecht uitgangspunt is het zeker niet. In artikel 20 van de monumentenwet wordt voorts het begrip beschermd stads- en/of dorpsgezicht (dus ook monumenten) gevoerd. Het lijkt niet moeilijk om ons voor te stellen dat er plaatsen zijn die nog een dermate gave historische struktuur hebben dat zij waardevol zijn voor de nederlandse kuituur. In oude steden heeft vrijwel ieder huis zijn geschiedenis. Tellen wij de geschiedenisjes van ieder huis op dan blijkt dat wij de geschiedenis van de hele stad hebben. Tellen wij de geschiedenis van iedere stad in Nederland op dan blijkt dat wij een kompleet beeld van de vaderland se stedelijke geschiedenis hebben. Volledigheidshalve vermelden wij dat het niet alleen om huizen gaat. Grachten, straten, pleinen, bijzondere bouwwerken, ja zelfs onder grondse gegevens dienen beschouwd te worden. Zo zijn b.v. in Alkmaar de stadsmuur, het Victoriepark, de singels een t tastbare herinnering uit een roemruchte periode waarin de nederlan- ders strijd voerden met de Spanjaarden. Een strijd die in tal van plaatsen in Nederland is gevoerd en waarvan nog allerlei sporen zichtbaar zijn. Wij komen hier nog op terug. In de grond bewijzen talloze vondsten hoe onze voorouders leefden, woonden en werkten. Het zoeken naar de gegevens in de grond is een zeer gespecialiseerd werk dat wij archeologisch onderzoek noemen. Niet alleen in Alkmaar, maar ook in diverse andere plaatsen zijn archeologen op zoek naar de gegevens die ons veel kunnen vertellen van onze voorouders. Landelijk houdt de ROB (Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek) zich hiermee bezig. Het zal echter duidelijk zijn dat archeologische vondsten een belang rijke rol kunnen spelen bij het onderzoek van nog bestaande objecten. De publikaties van archeologen worden dan ook met grote belangstel ling bestudeerd door de monumentenzorgers. Monumentenzorgers zijn mensen die in dienst van Rijk of gemeente als taak hebben (het woord zegt het al) om voor de monumenten te zorgen. Om te komen tot het op verantwoorde wijze restaureren van deze monumenten be hoort het tot hun werk een zo goed mogelijk inzicht te verkrijgen in de veelheid van belang zijnde historische gegevens. Als we zien dat de historische bebouwing in het algemeen voornamelijk dateert uit de 16e, 17e, 18e eeuwen en in toenemende mate ook tot in de 20e eeuw, dan is het te begrijpen, dat het zwaartepunt van deze gegevens ook in die corresponderende periode gezocht moet worden. Aan de basis van iedere bebouwingsvorm staat de wil om op die bepaalde plaats iets te bouwen en te gaan wonen, werken en te recreëren. Het is in deze tijd van bijna onbegrensde mogelijkheden vaak moeilijk voor te stellen dat 264

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 8