anna en fran^ois instelling de Franse Genie zich plaatselijk vrij wat zorgen had gegeven.2) De echtgenote zelf was naar de acte van de burgerlijke stand ons meldt in de avond te 8 uur 5 minuten gestorven en zij stond daarin te boek als geboren te Altona in Denemarken, zijnde een dochter van Jean Christiaan en Matia Dorothea Schroder. Bailly was op 21 maart 1791 te Béthune, Pas-de-Calais, geboren als zoon van Guislain Joseph en Maria Thérèse Elisabeth Delathe.3) Om over hem meer te weten te komen wist ik niet beter te doen dan de hulp in roepen van de divisie-generaal, chef van de geschiedkundige dienst bij de generale staf der landstrijdkrachten van het Franse ministerie van Defensie te Vincennes, die de vriendelijkheid had verschillende inlichtingen te verstrekken. Vermeld moet eerst nog worden, dat Franijois Joseph nauwelijks 13 jaar oud en aangeduid als „Bison" in 1804 toevallig de kerk binnen glippende in de Notre- Dame-de-Paris ter gelegenheid van de kronings-plechtigheid, van vlak bij had meegemaakt, dat de Keizer een niesbui kreeg en Joséphine Z.M. te hulp kwam met een zakdoek, die zij toevallig tussen rok en japon bij zich droeg.4) Hij heette toen „élève pharmacien". Hij kwam op 26 augustus 1809 in dienst als chirurgin-sous-aide der 3e klasse bij de hospitalen van het Franse leger in het Noorden, ook wel genaamd het leger van Brabant („1'Armée du Brabant") waaruit hij, na op 14 februari 1810 in rang verhoogd te zijn, ontslag verkreeg op 2 mei van dat laatste jaar. Naderhand heeft hij zich toch opnieuw verbonden en de 26e april 1811 werd hij als chirurgin-sous- aide aan het Franse leger in Duitsland toegewezen. Zulks ging des te gemakkelijker omdat Mangin, zijn eerdere chef, op 23 januari 1811 over hem de verklaring had afgegeven, dat er in de periode waarin deze hem had meegemaakt, geen enkele klacht over 's-mans gedrag of moraliteit was te vermelden. Kort daarna namelijk op 26 april 1811 volgde Bailly's benoeming tot chirurgin-major, thans bij het Grote Leger, de „Grande Armée", dat bestemd zou worden voor de noodlottige expeditie tegen het Russische Czarenrijk. Een simpele mededeling, ontleend aan een ambtelijke staat, bij de Franse regering ingeleverd op 15 februari 1813 door de hoofd-chirurgijn van de gezondheids- en administratieve dienst van het leger, Baron Larrey, liet weten, dat Bailly in zijn voormelde hoedanigheid bij dit rampzali ge leger overleed in november 1812. Deze laatste datering waarin de juiste dag ontbreekt(! zegt alles betreffende het heengaan van de bewuste chirurgijn-majoor. De man heeft ongetwijfeld in de katastrofale terugtocht in de beruchte 260

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 4