publikaties K. KOMEN ALKMAAR Begin oktober verscheen even eens een uitgave van het Ge meentearchief, een werkstuk van A.A. Veer, getiteld Inven taris van het archief van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer 1879-1949". Aan de in ventarislijst gaat een uitgebreide historische inleiding vooraf, ge- kompleteerd met een aantal ge reproduceerde dokumenten. De Alkmaarse Historische Reeks is uitgebreid met een der de deel, „Kennemer Contou ren", dat in oktober het licht zag bij de Walburg Pers te Zut- phen en waarin onder meer aan de orde worden gesteld het zee gat tussen Alkmaar en Bergen, dieren in middeleeuws Alk maar, Constantijn Huygens, Maarten van Heemskerck, de paardentram en de restauratie van historische panden. W.A. Fasel publiceerde in sep tember „Alkmaar in het drijf zand", een polemisch geschrift, waarin hij zijn standpunten weergeeft tegenover die van E.H.P. Cordfunke in het door de laatstgenoemde geredigeerde boek „Alkmaar in Prehistorie en Middeleeuwen. Tien jaar stadskernonderzoek". Hij schreef het niet in zijn funktie van gemeentearchivaris, maar als burger. Het boek deed zéér veel stof opwaaien, ook nadat het binnen een paar dagen was uitverkocht. De brandweer jubileerde en dat leidde tot twee uitgaven. Aller eerst: „Oktober 1979. Een eeuw Alkmaarse Vrijwillige Brandweer", dat werd samenge steld door hoofdbrandmeester W. Pijper, met medewerking van Hans Koolwijk. Het boek begint met een be knopt overzicht van de geschie denis van onze stad en belicht uitvoerig de methoden tot brandbestrijding en de totstand koming van de huidige korpsen. Het is mede interessant door beschrijvingen en afbeeldingen van een reeks „boeiende" bran den. De slogan „Warm aanbevo len" is onvermijdelijk. In de boekhandels verkrijgbaar voor 25 gulden. BERGEN Een uiterst verzorgd boek ver scheen van de hand van S. Selle- ger in Bergen, getiteld „Bello", dat al „het grote Bello-boek" wordt genoemd. Het behandelt de befaamde tramlijn naar Ber gen aan Zee, die in 1957 werd opgeheven. Pirola in Schoorl is de uitgever. Prijs f 29,50. 286

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 30