osendrop Indië vaarder Fredcrik Houtman en /ijn buurman Mr. Adriaan van Veen over de verdeling onderling van een huis, erf en kamers die zij samen aan de o.z. van de Kerk straat hadden gekocht, eerder een bezitting van heer Cornelis Hen- dricxsz. de uit Kuinre verdreven pastoor. Bij arbitraal vonnis van 1 februari 1617 over deze zaak'1) werd o.m. bepaald dat waar Hout man ..d'eygendotiime van den osendrop toebehoort, behoudelijk dat twater van de selve coockent- ges op Houtmans osendrop zullen mogen druypen, des zal Houtman .Tselue water mogen ontfangen en leijdcn dacrt hem gelieft". Duide lijk is wel. dat hier in oneigenlijke zin alweer over het recht van eigen dom op de osendrop gesproken wordt. Op 25 januari 1703 be slisten de stedelijke fabriekmees ters Reus en Mr. Bijl als arbiters tussen de geburen Dr. Pieter Berrien en de bakker Thijs Wou- tcrsz. Pinxter ..nopende de weege ofte osendrop" hunner percelen aan de oostkant van de Hofstraat dat eerstgenoemde zijn scheidings muur op bestaande hoogte zou mogen houden, waartegenover zijn buurman „tregenwater loopende inde houten goot welke aende zui dermuur van 't huys van den eer sten comparant jegenwoordigh hangt sal moeten vangen, ende de gemelte goot ten eeuwigen behoor lijk onderhouden tegen betaling van eens f. 40. contant geld.14) Jan Lourisz. Bont was bij vonnis van schepenen van Alkmaar op 30 april 1635 veroordeeld de osen drop van Neel Adriaens weduwe van Jan Jorisz. Princen „int geheel te ontruymen". Maar Bont trok zich daarvan niets aan; integendeel hij ging zijn ..timmeragie" vol tooien „alzo de osendrop aan hem nemende". In gebreke gesteld, gaf hij simpelweg te kennen nog niet te weten of hij in het vonnis zou berusten dan wel zou appel leren.' 5Neel Ysbrants weduwe van Louris Pietersz. landmeter „verkocht" aan Aeff Thyssen we duwe van Mr. Jacob van Foreest bij consent va;i haar zwager en voogd Sijmon Jansz van Hooren een huis aan de w.z. van de Achter- dam „met zijn osendrop" op 20 december 1589.16Zo „ver kocht" echter Aeltgc Stackhou- wers weduwe van Mr. Frederik van Torenburch op 16 april 1635 aan Jan Harcxsz. Schagen een huis en erve ''an de Koningsweg „met con- d; dat debelenders haer osen drop hebben opt selve erff".'7 Aan alle geharrewar maakte de Code Civil ten tijde van Napolcon's inlijving van ons land een min of meer abrupt einde door het voor schrift van art. 681, luidende: „Tout propriétaire doit établir des toits de manière que les eaux plu- viales s'écoulent sur son terrain ou sur la voie publique il ne peut les faire verser sur le fonds de son voisin." Ofschoon ik ervan overtuigd ben, dat er nog verscheidene en wellicht meer interessante feiten aangaande de uitoefening van het recht van osendrop te Alkmaar te vinden zullen zijn, moge ik het 280

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 24