osendrop als Uit de practijk aangaande de vrije waterlossing naar de Achter sent toepassing van het recht van osen straat werd op 4 mei 1612 bepaald >yen drop valt teveel te vertellen dan ..dat huys van Jannitgen Jans soo 10U- voor dit bestek geschikt zou zijn. veel erffs toebehoort bus ten liaer n in Immers het staat vast. dat men in achtergeuel dat sij daer een be- inde zéér talrijke gevallen tussen buren quame osendrop mach heb win- in de stad regelingen heeft getrof ben".1 0 Bij acte van 2 1 septem ioor fen betreffende de uitoefening van ber 1625 bleek, dat Coen Abra jein- het recht. Behalve het notariële hams/ Pelser aan de nu overleden archief geeft vooral het stedelijke Andries Claesz. Pelser had ..ver yten oud-rechterlijke archief onder de kocht"! een osendrop van zijn erve rubriek der voluntaire jurisdictie in erf ..beoosten de twee wooning- ken de zg. transportregisters daar me tjes" van Andries ..staende aende rder nig bewijs van.7 suytzijde van desc stad aenden ves syn Een enkel voorbeeld uit de bon ten.tusschen de Nieuwelander de te casuïstiek moge hier tenslotte poert ende de molen bij den ba- naar voren worden gebracht. nen"op grond waarvan Andries' er /ten Met de eigenaar van het huis De ven een „eijgen osendrop hebben teb- Gulden Aker aan de n.z. van het beoosten tvoorsz.huysgen". Nu be daer Luttik Oudorp werd op 6 januari loofde comparant de voorgenoem tuyr 1620 door de buurman bepaald de erfgenamen „rustelijk en vredc- men dat hij ..tot wederseggen syn palen. lijk te laten genieten de voorsz ge- pannen ende andersonder den osendrop."1 1 De timmerman tim- osendrop ende tegens de muyr van Cornelis Willeboortsz. verkocht op ssen dit liuys..." zal hebben; ..des sall 28 mei 15c>41 aan Jan Cornelis/ li te den cooper van dit huys mede „een camer met liaer erff daer se ge precario genieten de waterganck op stact mitte halve muveren aen sten inde stege".8) Tussen Mr. Cle de zuyt en noortzijden" aan de ment Boon en Lambertyen o.z. van de Oudegracht op conditie zijn Baerens de weduwe van de be o.a. „dat die osendrop zal mogen her- roemde Alkmaarse drukker Jacob vallen opt erf van .Mr. Gijsbrecht r de de Meester met haar zoon Pieter van Nesse"maer dat den eijgendom wer- rees een verschil over de verbou van den gront den zeluen Mr.Gijs ram- wing op de grensscheiding tussen brecht toebehorende is en die ten, hun huizen en de eerstgenoemde voorn. Mr. Gijsbrecht zijn wijn- ven. bood toen aan ,.dc osendrop ende gaerden aende oostermuyer zal tike- het regenwaeter te ontfangen in mogen spijekeren zonder dat hij tot een gemeenen goote conform ende dezelue opte pannen ofte op dack éiste naer luyt de keur ende ordonnan vande camer zal mogen leeden". slot tie deeser steede" in 1624.9) Bij Opmerkelijk is hier vooral, uat bij toen verkoop van een huis ter wederzij deze acte Mr. van Nesse géén partij den op gemene muren staande aan geweest is. Er waren geschillen de n.z. van de Schapesteeg met een gerezen tussen de befaamde Oost- 278 279

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 23