kapelkerk De auteur concludeert vervolgens dat uit de archiefbronnen slechts met zekerheid is vast te stellen ..dat de Kapel voor 1443 is gesticht" (hetgeen m.i. dus onjuist is. want de oudste gegevens dateren uit de 16e eeuw) en beroept zich vervolgens op de bouwkundige gegevens van Reder en de bedijkingsgeschiedenis van de Voormeer om aan te tonen dat de Kapelkerk tóch in de 14c eeuw gebouwd moet zijn. Doch eerst wijdt hij nog enige regels aan Aelbert Adriaensz. ..Uit het voorgaande volgt dat hij zeker niet de stichter van de Kapelkerk is geweest, maar degene die in 1518 de bouw van de noorderzijbeuk heeft bekostigd. Voor de met weinig aardse goederen gezegende Kapel was hij de principael weldaeder". Dus wel de voornaamste weldoener, maar fundator stichter) mag hij kennelijk niet heten. Enfin, ik heb zijn artikel enige malen gelezen, doch ik heb geen gegevens gevonden die zouden aantonen dat uit ..het voorgaande" volgt dat Aelbert Adriaensz niet de Kapel heeft gesticht, maar wel in 1518 de noorder zijbeuk heeft bekostigd. Cordfunke legt een direct verband tussen de Kapelkerk en het Oostelijk Stadsdeel (..In de geschiedenis van de Kapelkerk is het ontstaan van het Oostelijk Stadsdeel weerspiegeld"), reden waarom hij ongeveer twee bladzijden aan de ontstaansgeschiedenis van dit stads deel wijdt. Nieuws levert dit niet op. want hij herhaalt slechts zijn oude standpunten. Ook ik heb in mijn artikelen in Alkmaar in het Drijfzand aan dit onderwerp uitvoerig aandacht besteed, waarbij ik op grond van het beschikbare archiefmateriaal tot geheel andere conclu sies kwam: o.m. dat Cordfunke met zijn ontstaansgeschiedenis van het Oostelijk Stadsdeel anderhalve eeuw te vroeg zit en dat in 1487 het gebied ten oosten van de Huigbrouwerstraat en dus ook ter plekke van de Kapelkerk nog water was. Dit betekent, dat ik geen geloof kan hechten aan zijn archeologische interpretaties, noch aan de bouwkundige gegevens van Reder. Dit betekent tevens, dat verdere discussie zinloos is. Hopelijk zal er ooit iemand opstaan, die zowel de archivalische als de bouwkundige en archeologische gegevens opnieuw in studie neemt. 276

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 20