kapelkerk steden", waarin hij ook blijk geeft p.a. Alkmaar te kennen, aan dat het oudste hem bekende voorbeeld van kleine steen 21,5 x 9,5 x 5 cm in 1528 ligt. Het bekende standaardboek van J. Ilollestelle maar er is een enkele die twijfels heeft - geeft als beginperiode aan van de bij de Kapelkerk toegepaste baksteen eind 14e eeuw, maar vooral de 15e eeuw. Het lijkt dus mogelijk dat Reder gelijk kan hebben, want in deze spelen 30 a 40 jaar verschil geen rol. Waarschijnlijk echter is het niet. De kans dat we met een zeer vroege toepassing van deze baksteen te maken hebben, is te klein. In Alkmaar en nabij Alkmaar waren een aantal steenbakkerijen. Het is bekend dat een van de vroegst bekende steenleveranties dateert van 1496. Met andere woorden, de stenen van de Kapelkerk bij een 14e eeuwse bouwperiode zullen mogelijk van elders zijn gekomen. Helaas het bewijs ook van het tegendeel is niet te leveren. Nu is het altijd zeer gevaarlijk om aan de hand van een baksteenfor maat een bouwperiode vast te stellen en vooral Noord Holland geldt als een „verdacht" gebied. Dit kan alleen in samenhang met de geschreven bronnen. Een ander argument speelt eveneens een rol namelijk de bouwstijl. Inderdaad zou de Kapelkerk voor wat zijn stijl betreft 14e eeuws kunnen zijn, maarop grond van deze bouwstijl kan het ook 15e eeuws of zelfs begin 16e eeuws zijn. Wie zal dit bepalen. Geen bewijs dus. De historische feiten, aangehaald door Reder zijn door Fasel weerlegd. We blijven dus nog in het ongewisse. Het aardige nu is dat als Fasel gelijk heeft de bouwkundige gegevens van Reder op zich mogelijk blijven. Zijn theorie ofwel zijn konklusies zijn echter zwak. Een westelijke ingang bv., zegt hij, vindt men in het algemeen niet in de vroege Romaanse kerken, maar wel in de overgang van de Romaanse naar de gotische stijl. Welnu, wat zegt dit voor de Kapelkerk? Zelfs in de 14e eeuw was dit al algemeen ingeburgerd. Ik begrijp zo'n opmerking dan ook niet. Ten aanzien van de uitbreidingen van de Kapelkerk veronderstelt Reder steeds dat in de zijgevel de ingang moet zijn geweest. Maar is dit zo? De meest oostelijke ingang maakt zelfs de indruk dat die in de 18e eeuw, dus later is ingebroken. Nee, overtuigend is het verhaal niet. Beschouwen we het verhaal van Reder, dan komen we tot de konklusie dat het hier meer om een persoonlijk inzicht gaat, maar dat mag natuurlijk, dan om een wetenschappelijk gefundeerd verhaal. Mijn persoonlijk inzicht en dat mag ik ook hebben: de bouwstijl en de toegepaste materialen liggen meer in de richting van de heer Fasel een laat 15e of vroeg 16e eeuws gebouw, waar verder de bouwkundige 270

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 14