Het was immers in de middeleeuwen ongebruikelijk dat kerkklokken naar een andere kerk werden overgebracht7) (Voor 17 als voetnoot staat o.a. vriendelijke mededeling van de heer A. Lehr, directeur van de Kon. Klokkengieterij Eijsbouts te Asten). Aangezien ik uit herinnering puttende dacht dat in de achter ons liggende eeuwen er wel degelijk met kerkklokken is gesjouwd heb ik mij dan ook op 15 oktober gewend tot de heer A. Lehr, teneinde nadere informaties te krijgen. Welnu, op mijn desbetreffende vraag antwoordde hij, dat het welis waar ongebruikelijk was maar niet ongewoon, dat kerkklokken naar een andere kerk overgebracht werden. Mij dunkt een nogal veelzeg gend antwoord Een bewijs dat de Kapelkerk er in 1443 dus al was mag hier niet uit afgeleid worden was zijn mening. Dit alles overdenkende kwam bij mij de veronderstelling op dat het best wel eens mogelijk zou kunnen zijn dat de onderhavige klok afkomstig is van de voorganger van de Grote- of St. Laurenskerk, die deels in 1468 instortte. De vraag is wie bewijst nu dat deze hypothese onjuist is Dan nog een enkele opmerking over de bouwkundige gegevens, die Reder meent te kunnen en te moeten vaststellen. Zowel telefonisch als ook schriftelijk heeft Reder bij mij als voorbeeld c.q. bewijs aangehaald de kerk in Tholen, die hij in het verleden heeft gerestaureerd. Vele vergelijkingen hiermede tonen hem het 14e eeuw- se karakter aan van de Kapelkerk. Nu wil ik op zich aan deze ervaring van Reder niet twijfelen. Veel waarschijnlijker is het immers dat Reder niet weet dat H. Janse in zijn boek over „Vensters" op pag. 110 en prof. dr. E.H. Ter Kuile in het boek „Duizend jaar bouwen in Nederland" op pag. 230, deze huidige kerk aan het eind plaatsen van de 15e eeuw! Dus zeer dicht in de buurt waarin Fasel en ik zelf denken dat de bouw van de Kapelkerk heeft plaatsgevonden. Voorts wordt bij de publikatie in deel III een detail getoond van de kaart van Drebbel (1597), waarop de Kapelkerk is afgebeeld. Aangezien hierop de meest oostelijke steunbeun direct tegen het belendend pand is getekend is duidelijk te zien dat de tekenaar/gra veur Drebbel er niet in geslaagd is de Kapelkerk een voor ons aanvaardbaar uiterlijk te geven. Overigens is iedereen het wel met elkaar eens dat de huidige Kapelkerk in zijn uitwendige vorm er toen ook al zo was. Een zinvolle illustratie is het dus niet. Met de getoonde foto van iets dat als een oorspronkelijk gotisch raam in de noordgevel moet hebben gezeten, kan ik helaas niet uit de 267

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 11