hoe oud is de kapelkerk? L.F.M. LANDZAAT Het is altijd jammer indien een aantal op zich toch deskundige mensen zich op grond van vaak dezelfde gegevens bezighoudt met een strijd om het gelijk hebben of krijgen inzake een door hen op schrift gestelde mening. Dit immers is mijn conclusie na het lezen van publicaties inzake de stadsuitbreiding van het Oostelijk Stadsdeel. De indruk bestaat daarbij dat in deze discussie het bouwkundig onderzoek tijdens de restauratie van de Kapelkerk in 1953 1955 en verricht door mijn voorganger W.J. Reder, als een vast gegeven wordt gehanteerd. Welnu, hoewel het nimmer mijn bedoeling is geweest om kritiek te leveren op het werk van Reder en ik integendeel zeer veel bewonde ring heb voor het vele en moeilijke werk dat hij toch altijd met grote animo heeft verricht, acht ik het niet verantwoord mij buiten de discussie te houden inzake de vraag: hoe oud is de Kapelkerk Daartoe heb ik op 6 oktober in een ingezonden stuk in de beide Alkmaarse dagbladen al een eerste aktuele aanzet gegeven. Hierop volgend heb ik voorts met grote belangstelling het uitkomen afgewacht van deel lil van de „Alkmaarse Historische Reeks. Kenne- mer contouren", waarin een hoofdstuk was aangekondigd over de Kapelkerk. Na het doorlezen hiervan was ik erg teleurgesteld, aangezien geen nieuwe feiten aan het licht zijn gebracht. De auteur L.H.P. Cordfunke betrekt daarin uiteraard de beschouwing van W.A. Fasel. die getracht heeft vast te stellen dat de bouw van de Kapelkerk aan het begin van de 16e eeuw moet liggen. Het siert Cordfunke. dat hij op gezag van Fasel een door hem vermelde akte uit 1351 als niet terzake doende opzij legt. Toch. zegt hij, is er wel degelijk een veel ouder gegeven over de Kapelkerk dan de bouwtijd die Fasel veronderstelt. En dan verhaalt Cordfunke over de klok met het opschrift Sinte Jan is mijn naam. mijn geluijt sij God bequaem. Pieter van Dormen, MCCCC.XLIII. Letterlijk sehri/Jt liij dan I 'oor de Kapelkerk heeft hij dus in 1443 de grote St. Jansklok gegoten, hetgeen zonder meer bewijst dat de kapel vóór 1443 gebouwd werd. 266

Oud Alkmaar | 1979 | | pagina 10