paleari Het wapen van de Paleari's V- Paleari (Ctes) Pavie Dichtbij Milaan ligt Loili Vecchio (heeft) laten bepleisteren en cierlijck doen stucadooren, sijnde twee knielende engelen, leggende met geboogen hoofden en t'saemen ge- vouwe handen boven 't altaer, door die eygen meester en ter selver tijdt mede gemaeckt en aldaer geplaest". Ook de oudstbekende Paleari (Damianus) was een stucadoor. Over hem is echter weinig bekend. Blijkens zijn trouwakte was hij afkomstig uit Milaan. Volgens een achterkleinzoon echter, die de schaarse gegevens betreffende Damianus op papier zette, was zijn ge boorteplaats onbekend en wist men slechts uit overlevering dat hij ..uit het Milanese" kwam. Bedoelde gegevens werden genoteerd, omdat men door een te Alkmaar wonende Italiaan geattendeerd werd op een advertentie in de Corriere del Lario van 25 augustus 1875. afkomstig van ene Giacomo Paleari, procurator. Dit was voor de achterklein zoon zijn naam is onbekend aanleiding om zich in verbinding te stellen met een advocaat te ..Lecca" Lucca?). Over zijn overgroot vader wist hij verder nog mede te delen, dat deze een of twee zusters had, alsmede een broer, die in Franse krijgsdienst was geweest. Ook was er een bisschop in de familie. Ing. R. S. Paleari te Alkmaar bezit behalve deze aantekeningen een tweetal brieven. De een is van 1782 (of 1762?) en is gericht aan Dami- an Paleari ,,ln depót tot Amersfoort". Damian was dus vermoedelijk militair. De brief, geschreven in het Italiaans, is afkomstig van een vriend, die te „Veggio", „Veggia" of mogelijk zelfs „Veggiano" (het handschrift is slecht leesbaar) woonde. Vecchiano ligt tussen Lucca en Pisa, dus wel erg ver van Milaan. Dicht bij Milaan ligt Lodi Vecchio. Een nader onderzoek in deze is gewenst. De tweede brief, geschreven Haarlem 18 september 1796, is van Damianus aan zijn vrouw. Het (beschadigde) adres luidt: „Burger Dam Mr. Stukadoor op de Ou de Vest naast de H. Hak te Alkmaar". De brief handelt over geld. dat hij zijn vrouw gestuurd heeft, alsook over de nederlaag van het 47

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 15