een weinig cement zodat naderhand een stevige ondergrond werd verkregen. Intrillen van het zand of de zerk was niet mogelijk. Bij elkaar moest het zand pakket ongeveer 20 cm worden opgehoogd. Helaas bleken sommige zerken niet bestand tegen de krachten van het optillen en braken in stukken. Waar het kleine delen betrof zijn deze aan elkaar gelijmd, grote breuken zijn niet gerepareerd. In enkele gevallen zijn reconstructies van zerken uitgevoerd. Stukken van dezelfde zerken die als vulmateriaal waren gebruikt, zijn weer bijeengebracht. De grote ontdekking was wel het aantreffen van een zerk onder de zerken. Na studie bleek de zerk in deze vloer thuis te horen en is dan ook teruggelegd in het voorportaal omdat op de vloer geen plaats meer was en teruglegging de oorspronkelijke indeling zou verstoren. De halve zerk die voorheen in de doorgang van de zuidmuur lag is nu in rij 11 opgenomen ter vulling van een rommelgat. Stilteplek Als toegevoegd onderdeel is op de vloer, pal onder de vroegere toren en op de as van de kerk, een plek ingericht voor bezinning. Het subtiele eigentijdse bouwsel bestaat uit drie sokkels waarin een stalen paraplu staat met een glazen dak en drie staande glaspanelen met gezandstraalde teksten en beelden. De grote sokkel herbergt de paraplu en het eerste glaspaneel met het gestileerde front van de kerk uit 1930. Om de kolom zijn vier teakhouten zittingen aangebracht. De andere twee kleinere sokkels bevatten informatie over de hardglazen panelen met een gedicht en iets van de geschiedenis van de kerk. Het is enerzijds transparant gehouden om de ruimte niet te verstoren, maar anderzijds zal het vanaf de Raadhuisstraat zeker de aandacht trekken van de passanten. In de kolom zitten knoppen waarmee verhalen over bekende overledenen, passende gedichten en muziekstukken te beluisteren zijn. De geluidsverzorging gebeurt volautomatisch vanuit het raadhuis. Bovendien is het voor gehoorgestoorden ook mogelijk om te luisteren, omdat onder de bestrating een dovenlus is aangelegd. Het dakje en de panelen zorgen bij minder goed weer voor beschutting. Regenwater en eventuele bladeren worden door een ruime afvoer in de stalen kolom afgevoerd. De glazen panelen van het dakje hebben een speciale behandeling gekregen tegen vervuiling en kunnen belopen worden. De sokkels zijn geprefabriceerd van zelfverdichtende beton en met behulp van een kraan op hun plaats gezet. Door een vernuftige constructie was het mogelijk de kolom blind te bevestigen zodat geen voetplaat in het zicht kwam. De staalconstructie is na gereedkomen thermisch verzinkt als eindafwerking. De stilteplek staat op een betonplaat gefundeerd, die rust in de voormuur 60

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 8