gedenksteen uit 1670 ingemetseld. De gedenksteen is in 1951 uit de sloop van de kerk vrijgekomen en werd sindsdien bewaard in het weeshuis van Graft. Oorspronkelijk zat de steen ook in de noordmuur, maar aan de binnenzijde. Genoemd moet worden dat de metselwerken onder erg slechte weersomstandigheden tot stand zijn gekomen. De werklui moesten regen, wind en zelfs sneeuw weerstaan. Het bikken van de stenen heeft zelfs enige tijd in de werkplaats van de aannemer plaatsgevonden. Na enige proefnemingen zijn de muren met een lichte voeg platvol gevoegd. Muurafdekking De ommuring is na voltooiing van het metselwerk voorzien van afdekking met onbewerkte roestvaststalen platen, vooral bedoeld om het onderliggende metselwerk te beschermen. De oorspronkelijke dikte van 10 mm werd verlaten nadat bekend werd dat de prijsstijgingen van het staal de pan (en ons budget) uitvlogen. Wekenlang is er onderhandeld over geld en wijze van uitvoering. Uiteindelijk is er toen gekozen voor een plaatdikte van 5 mm met een verstijving van hoekprofielen. De hoekprofielen boden tevens de gelegenheid om de bevestigingen aan het oog te onttrekken. Deze afdekking stelde ons bovendien in staat om de teksten van de grafstenen in 11 platen te graveren. De teksten zijn overgenomen uit de bekende beschrijvingen van Belonje. De 12e plaat bood ruimte om al onze weldoeners te vermelden. Het graveren van de roestvaststalen platen van deze afmetingen was aanvankelijk moeilijk onder te brengen, maar uiteindelijk vonden we een bedrijf dat daartoe in staat was. Na het oponthoud van het 'archeologiejaar' had de graveur inmiddels een machine gekocht die deze grote platen kon graveren, dus ieder nadeel heeft zo z'n voordeel. De gehele stalen omranding is geaard tegen blikseminslagen. Het herleggen van de zerken De grafzerken waren, na de sloop van de kerk, door inwatering danig gezakt en daardoor op verschillende plaatsen gebroken. Bovendien werd het water langer vastgehouden door de ommuring. Om die reden is er onder de zerkenvloer nu een drainage aangelegd om een betere afvoer van hemelwater te garanderen. Om de drainage is antiworteldoek gewikkeld zodat plantenwortels de drain niet kunnen verstoppen. Door de natuursteenwerker konden de meeste zerken met speciale zuignappen van hun plaats worden getakeld, maar soms moest het met hijsbanden gebeuren als de zuignappen geen grip kregen op het reliëf van de betreffende zerken. Alle zerken lagen, zoals verwacht, in het zand. Over het zand werd antiworteldoek aangebracht waarop een zandophoging kwam, vermengd met 59

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 7