Van een biertappende naamgenoot naar veldnamen in Oost-Graftdijk Conclusie Ondanks of misschien wel dankzij al die veranderingen, die lang niet altijd verbeteringen bleken, en in een aantal gevallen zelfs een zekere verarming in leefpatroon tot gevolg hadden, denk ik als geboren Oterleker: 1Het voor onze jeugd allerminst een nadeel is hier op te groeien. 2. Dat ook de werkenden, die in hoofdzaak hun 'brood' elders moeten verdienen, bij thuiskomst de rust van het platteland als een weldaad zullen ervaren. 3. Terwijl de ouderen onder ons er niet aan willen denken, dat ze om welke reden dan ook, ter zijner tijd Oterleek zouden moeten verlaten. 4. Hoewel dit laatste komt uit het brein van iemand die hier niet alleen al 80 jaar woont, en in wiens leven ontegenzeggelijk ten aanzien van het dorpje Oterleek een zekere verliefdheid is ontstaan, zou het kunnen zijn dat zijn denkwijze daardoor misschien toch wat wordt beïnvloed,....het zij zo. G.van Harskamp 't Venje 1 1842 GX Oterleek. ij de noten achterin het boek van Van Deursen ('Een dorp in de polder. Graft in de zeventiende eeuw') kwam Henri van Berkum uit Oost- Graftdijk een naamgenoot tegen. In 1612 verkocht jan Cornelisz. in Graftdijk zijn huis aan Symon Symonsz. van Berckum, op voorwaarde dat die daar bier zal tappen. Familie? Van Deursen wist het niet. Het zou best kunnen. Hoe het ook zij, de historische belangstelling van Henri van Berkum was gewekt. Hij vroeg zich af of er nog iets bekend was over de oude namen van de stukjes land tegenover zijn huis en ging daarvoor naar het museum, waar hij werd doorverwezen naar onze vereniging. De secretaris bezocht hem thuis met een veldnamenkaart van de Eilandspolder, maar dat was verder weg dan Henri bedoelde. Tot grote tevredenheid van de secretaris antwoordde hij toen positief op de vraag of het misschien iets voor hem was om het uit te zoeken. Met behulp van Jan Kaay en Jaap Bas zijn de volgende namen boven water gekomen. Onze dank aan de laatste twee en natuurlijk aan Henri voor het genomen initiatief. 80

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 28