en De kerk voordat 't Venje ontstaan was. Dia van Gerard van Harskamp. opslagplaats, waarbij Oterleek alleen maar mag hopen dat deze nieuwe eigenaar zijn onderhoudstaken naar behoren zal blijven vervullen. Beter verging het de toren, die hoewel gemeente-eigendom, dank zij een niet onaanzienlijk legaat van de in 1985 overleden oud Oterleker organist van de kerk een restauratie heeft ondergaan, waardoor déze beeldbepaler weer jaren als zodanig kan functioneren. Nog zo'n beeldbepaler die de mazzel heeft gehad een goed beheerder te zijn tegen gekomen, is Dorpsstraat 3 (t.o. het café). Dit als burgemeesterswoning zo rond 1900 gebouwde pand heeft daarna meerdere eigenaren gehad. De huidige eigenaar heeft zeer recent ook de achter het pand staande en danig in verval geraakte z.g. kapberg eveneens onder handen genomen. Het geheel kan nu m.i. als een sieraad voor het dorp worden gezien. Als tegenstelling dat andere, destijds beeldbepalende gebouw, de pastorie. Dit ook zo rond 1900 gebouwde monumentale pand, heeft dat geluk niet gehad. Na, uiteraard onderdak te hebben verleend aan een aantal dominee's, gebeurde dat ook tussendoor in wereldoorlog 1 aan meerdere Belgische vluchtelingen, als ook in wereldoorlog 2 aan Helderse en andere evacué's. Helaas beleefde dit gebouw zijn einde in 1967 na nog een aantal Oterleekse gezinnen als zodanig van dienst te zijn geweest. Een typisch voorbeeld van slecht beheer, met als resultaat een monumentale bouwval, rijp voor de sloop na 70 jaar. Weg beeldbepaler met zijn aparte rieten prieeltje en omzoomd door een keur aan heesters en bijzondere bomen, een 77 •leek al vele :t meer de door vissers k echter zelf 2 vaart der tkomen aan straat werd ;rrezen, was ndien na de een van een er nog eens zijde van de nsie van de inen met de :n woningen Oterleek??? n 'De Otter', keert nog in ;en van de zstauratie in nder leiding vrijwilligers. :nd object te wjaar 1925). aan het oog Hoewel de niet meer te kunnen culturele en jch gekozen gebruikt als

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 25