Verhardingen De verharding op de vloer bestaat voor het overgrote deel natuurlijk uit de zerken. In de zerkenvloer zijn open gaten opgevuld met oude Waalklinkers. Het voorportaal is bestraat met gele IJsselklinkertjes, z.g. boerengeeltjes. Deze steentjes zijn voor een groot deel gekomen uit de paden aan de zuidkant van het monument waar zij op z'n plat onder het grind lagen. Er waren er niet genoeg, maar een oproep zorgde voor spontane particuliere giften van boerengeeltjes. De grindpaden rond het monument en de algemene begraafplaats zijn vervangen door een opgehoogde bestrating van oude Waalklinkers zodat deze ook voor minder validen makkelijker begaanbaar zijn gemaakt. Niet alles kon in een keer worden aangepakt omdat immers altijd de mogelijkheid bestond dat er een begrafenis moest plaatsvinden. De zij-ingang aan de zuidkant was van meet af aan bedoeld voor de toegang van minder validen. In de praktijk bleek dat het hoogteverschil van 40 cm te groot zou worden voor de ophoging van paden. Er is toen ook besloten een aparte helling en trap naar de zij-ingang te maken. De minder validen helling bestaat uit metselwerk omrandingen bekleed met hardsteen. Tussen de muren is de helling met zand opgevuld en bestraat met dezelfde Waalklinkers. Onder de muren en de zandopvulling is een grote funderingsplaat gemaakt van gewapend beton. Ter plaatse van de helling is het pad verbreed zodat geen vernauwing ontstond. De kosten van de helling en de bestrating zijn gedeeld met de gemeente Graft-De Rijp. Het toegangsstraatje naar de hoofdtoegang is ook weer met boerengeeltjes bestraat nadat bleek dat onder het noorderpad zich ook deze steentjes bevonden. 'Gevonden voorwerpen' Bij een dergelijk monument mag je verwachten dat tijdens de restauratiewerkzaamheden ontdekkingen worden gedaan. Het begon al bij het maken van de proefsleuven in de voorbereiding, daar werden enkele munten en botjes gevonden. Op de voorgeschreven diepte werden de contouren van de kist als verkleuring in het zand zichtbaar. Toen kwam ook een schijnbare ingang aan de noordzijde te voorschijn. Er kwamen een dorpel en 'neuten' van rood zandsteen aan het licht die later bij de restauratie drie lagen hoger zijn aangelegd om ze zichtbaar te houden. Bij de latere sloop van de muur boven dorpel en 'neuten' werd duidelijk een metselwerkvulling van een deurgat gevonden. In het metselwerk werden ondergronds versieringen in het metselwerk aangetroffen die je eerder zou verwachten in hoger metselwerk. Simpelweg kan men veronderstellen dat de grondslag naderhand verhoogd is, waardoor de versieringen aan het oog werden onttrokken. 62

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 10