P.S. In vroeger tijden werd alles per gewenst gewicht afgewogen en verpakt in puntzakken van een ons en half pond en in rechte zakken van een pond en een kilo. Zo was het heel gewoon als het dienstmeisje van de fam. Meijer, directeur van de Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid, een half onsje vers gemalen koffie kwam halen voor de koffievisite aldaar. Tot slot nog een overzichtje in vogelvlucht. Weetjes van bijzondere en sfeerbepalende bedrijvigheid in het dorp in vroeger tijden - De Bloemisterij waar je als schooljochie in de herfstvakantie een jute zak mudvol met bladeren in kon leveren waarvoor je 10 cent als beloning kreeg. - De Hoefsmid met zijn smidsvuur - hamer en aambeeld en travalje voor het beslaan van paarden. - De Wagenmaker voor het repareren en maken van wagens en wagenwielen. - De Leersnijder - tuig en zadelmaker. - De Schoenmaker met zijn hamer en leest en z'n ronddraaiend plateau met verschillende spijkertjes een pot lijm stukken leer en rubber en een roterende schuur en borstel machine. - De Kleermaker met coupons stof voor het maken van maatkostuums. - De Slager die met zijn gekochte koe voor de Paas het dorp rond ging om te tonen wat hij aan kwaliteit voor de Paasdis had te bieden. - De paarden die met hun hoofd aan het kerkhofhek vastgebonden stonden en nog een poosje naar het kerkhof mochten kijken voor zij door de Paardenslager werden geslacht. - Het verstrekken van rollen gasmunten door de gasfabriek voor verkoop in winkels. Deze rollen zaten in een indrukwekkend grote geldkist met een zeer zware deksel en een solide slot met grote sleutel, waardoor de oude man die het beheerde er met uiterste lichamelijke inspanning bij kon komen. - De Beurtvaart met haar schepen Koophandel 1 - Koophandel 2 - Koophandel 3 enz. varende van De Rijp naar Purmerend - Zaandam - Amsterdam en Rotterdam. - Het vervoer per Boot vanaf de opscheping door de ringvaart van suiker bieten in de oogsttijd en met regelmaat wei uit de kaasfabriek De Tijd. - De Visser in binnenwateren waar je terecht kon om je met de hengel gevangen zeelt te roken in z'n rookvat met als resultaat een produkt om van te smullen! - De Bodedienst met o.a. het vervoer van kilopakken gist voor de bakkers tot gesteven losse boorden voor de overhemden. Ik geef de pen door aan de heer M. Vink. Aq F. Rijkes f' 44 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 44