Teloorgang van horeca bedrijvigheid op het Oosteinde In 1974 is De Eendracht voor De Rijp verloren gegaan. Een monumentale uitspanning net voor de Beemsterbrug bewoond en geëxploiteerd door kasteleines mevr. van Vliet - Luder geassisteerd door ober Nico Breebaart en garderobe juffrouw Grietje Zijp. In de bovenzaal vonden uitvoeringen plaats van diverse verenigingen waaronder de dorpsfanfare, floralia, nutsavonden en andere evenementen. Heel bijzonder was de omzet promotie leuze welke als volgt luidde: Na twee glazen bier te hebben gedronken kun je geen dorst meer hebben, dus je krijgt niet meer! Beneden kwam je in een klassieke gelagkamer met een nostalgisch buffet waar tegen de achter spiegelwand het hele assortiment likeuren van Fred Sleutel uit Enkhuizen stond uitgestald. Op oude leeftijd verbleef de kasteleines overdag in de woonkeuken aan de noordzijde van het pand. Je mocht daar nooit binnenkomen zonder te kloppen en je naam te noemen. Zij zat daar aan een grote tafel waarop altijd een aangesproken fles Ouds kinawijn met bijbehorend glas klaar stond. Rechts van de tafel aan de raamkant stond een oud fornuis waarin het vuur door grote kieren aan menig zijde zichtbaar was. De hoge keuken was hiermee met een N.O. er vrieswind nauwelijks te bewarmen mede omdat deze wind via de tochtige ramen de gordijnen flink deed bewegen. Vaste bezoeker was toen nog haar broer de heer Luder van de tuingracht. Kenmerkend was dat deze man na zijn bezoek aan de uitspanning luid neuriënd pompom -- pompom pom en uitbundig zwaaiend met z'n wandelstok huiswaarts ging. Oorzaak -- gelagkamer -- twee -- of -- meer??? Het Oosteinde met de Eendracht. Na mee eise effic zo 1 leve dor] Bloe met I en bed Volt kwa wijc bak twei een een op 1 bevi hist zon gez< nad toei heri vloc oml vriji toei A win de 2 1 1 42 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 42