'V*jlï e gebied haring in de jke ijszee. Tee (Pak Korea jverheid met - Kuiperijen nakerijen - 1 handel en naatregelen te winnen en voor de in de gracht menten het el gegevens issersvloten ide aan de handel en n nog enige pinnerijen - ig om voor Links het postkantoor, rechts het pakhuis van Jacob Appel Een deel van de rijke bewoners van de herenhuizen bleven te lang in de luwte van de glorietijd op de roem teren en anderen verlieten het dorp om elders te investeren. De Rijp raakte in verval waardoor een groot deel van de bevolking in armoede verkeerde en in aantal terugviel van 4500 inwoners naar 1500 inwoners. Naast veeboertjes en ambachtslieden zochten velen hun bestaan als handelaartje of met een winkeltje of tapperij. Dit leidde tot een uit nood geboren over - overbewinkeling waardoor geen redelijk bestaan mogelijk was. Een winkeltje bestond soms uit een paar planken met wat koopwaar uitgestald in een kamertje met de voordeur aan de straatkant. In een tapperij werd de brandewijn soms per lepel verkocht en dus ter plaatse geconsumeerd. Een ander deel van de bevolking ging er op uit in de wijde omgeving met handel op de hondenwagen. Hiertussen zaten ook scharrelaars met 'handel' van zo een inferieure kwaliteit op de hondenwagen dat de honden zelf 'er geen brood van lustten'. Om te overleven trokken grote groepen vrouwen voor wie de armenzorg en werkverschaffing niet toereikend waren joelend de polders in om wat aalmoezen te bedelen. De verpaupering van de dichtbevolkte buurtjes leidde tot vervuiling, ziekten en een hoog sterfte percentage. In 1871 kwam er door verbod een einde aan de bedelarij. Museum Bulletin 39

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 39