Uit de pen vanF. Rijkes Ondernemingen - handel en nijverheid Heel vroeger Rijper Reders - Schippers en Vissers ten tijde van: - Koopvaardij vaart naar Spanje en Portugal in opdracht van Amsterdamse Kooplieden om zout en wijn en naar het Oostzee gebied om hout, hennep en tarwe te halen. - Haringvangst op de Noordzee met 80 Haringbuizen waarbij de haring na de vangst door de 14 koppige bemanning werd gekaakt en in de pekel gelegd. - Walvisvaart naar Groenland met 20 schepen, een wisselvallige onderneming met grote risico's en ontberingen in de noordelijke ijszee. - V.O.C, vaart waarvan bekend is dat de Rijper Jan Jansz. Weltevree (Pak Yon) door onvoorziene omstandigheden met z'n Fluitschip in Korea belandde. Deze grote ondernemingen zorgden voor veel Handel - Ambacht en Nijverheid met o.a. Graanmolens - Oliemolens - Hennepklopmolens - Houtzaagmolens - Kuiperijen - Touwlijnbanen - Hennephekelaars - Scheepswerven - Zeilmakerijen - Nettenbreierijen - Beschuitbakkerijen - enz. De Rijp groeide aanzienlijk in bevolkingsaantal en bloeide in handel en nijverheid met toenemende ergernis van stadsbesturen die hun maatregelen troffen en een 'Order op de Buitennering' voor zich wisten te winnen waardoor geen nieuwe bedrijven welke een bedreiging vormden voor de steden in de dorpen mochten worden opgezet. Reders - en Koopmanshuizen en Pakhuizen weerspiegelen zich in de gracht als herinnering aan de bedrijvigheid van weleer. In de fraaie monumenten het Raadhuis - de Grote Kerk en het Rijper Museum vindt men veel gegevens over de rijke historie van de Rijper Glorie. Omstreeks 1800 Door veranderde omstandigheden en oorlogen waardoor de vissersvloten verloren gingen kwam er omstreeks 1800 grotendeels een einde aan de Rijper Zeevaart en daarmee verdween de kurk waarop de handel en nijverheid dreef. Een klein aantal haringbuizen en wat hennepnijverheid hielden nog enige tijd stand plus een paar touwlijnbanen - huiswevers - fijngaarspinnerijen - hekelhokken en sigaren-fabriekjes. Dit was echter veel te weinig om voor voldoende arbeidsplaatsen te zorgen. 38 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 38