machtiger en kregen dus meer invloed op het overheidsbeleid door de rechtstreekse contacten met de politiek. De zuilen lieten de scholing en geestelijk-culturele verzorging van de eigen achterban betalen door die overheid, waarmee tegelijkertijd ook de eigen achterban werd vastgehouden en afgeschermd van wereldse verleidingen en in ieder geval van de concurrentie. Er kwamen dus zowel meer verzuilde organisaties én de invloed van de verzuilde organisaties op het leven van mensen werd intensiever en strekte zich over steeds meer terreinen des levens uit. Het was kortom in veler belang de verzuiling vol te houden - er was zelfs een aan houdend perspectief dat er nog meer subsidie uit Den Haag te veroveren viel. Er was echter een keerzijde; aan de voordelen zaten ook nadelen vast. Voor een aantal mensen moet het misschien een benauwd gevoel hebben gegeven aangewezen te zijn op overtuigingsgenoten. Want een debat dat toch sterk tot de eigen kring beperkt is, leidt bijna onvermijdelijk tot een overmatig gewicht van kleinigheden, tot wat Freud wel eens genoemd heeft 'het narcisme van de kleine verschillen'. Beperking bevordert kippendrift. In dit verband wil ik graag opmerken dat de verzuiling bij voorbeeld geen grote literatuur heeft opgeleverd en dat zou hier wel eens aan kunnen liggen. Daarnaast bleek iedere zuil zich in een te verleidelijke wereld te wanen: voortdurend werd afval van de achterban gevreesd - en bij de katholieken was dat ook terecht. Gezien het hoge geboortegetal zou de katholieke zuil groter moeten zijn geweest dan ze na de oorlog was, d.w.z. dat er dus een sluipend proces van geloofsafval en zuilverlating plaatsvond. Vandaar dat op allerlei manieren sterke sociale sancties werden gehanteerd om die afval te beteugelen of liever nog: te voorkomen. Hier is wellicht de vergelijking met een leger verhelderend. Een leger is maximaal effectief als het een gesloten eenheid blijft die de bevelen van hogerhand zonder morren uitvoert - op desertie staan zware straffen. Ook in de zuilen werden sancties gehanteerd, denk aan de maximale druk op de leden van de katholieke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid (na het Mandement van 1954), denk aan het verbod op deelname aan het avondmaal, denk aan het sturen van klanten naar winkeliers uit eigen kring, denk aan het pesten van de kinderen die met andersdenkenden speelden. Dat waren de nadelen voor de verzuilden. En vooral die kant heeft ervoor gezorgd dat de verzuiling achteraf zo'n slechte naam heeft gekregen. Het verzuilingssysteem stort in elkaar Dit hele systeem stortte tenslotte in de jaren zestig eigenlijk met donderend geraas in de jaren zestig in elkaar. Het is opvallend dat naar de ontzuiling eigenlijk nooit uitvoerig onderzoek gedaan is. De verzuiling werd 30

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 30