indachtig het woord van Schaepman: 'In onze tijd ligt het voor de hand, dat iedere beweging zich allereerst openbaart op politiek gebied. Immers, de Staat is in onze dagen op weg alles te worden.' Een zuil zonder politiek gewicht is dus naar mijn smaak geen zuil. En juist dat politieke gewicht op nationaal niveau leidt ertoe dat die verzuiling zo'n ambivalent gezicht heeft: enerzijds leidt verzuiling dus onmiskenbaar tot het trekken van scheidslijnen in de samenleving, tot verdeeldheid of zoals het ook wel is genoemd: segmentering - maar anderzijds was het ook en tegelijkertijd een vorm om in het nationale verband te worden opgenomen, om op nationaal niveau serieus te worden genomen, maar ook zich bezig te houden met nationale belangen en zich niet uitsluitend te beperken tot het leven in een eigen kringetje. Het systeem vestigde zich tussen de beide wereldoorlogen, werd tijdens de Tweede Wereldoorlog nauwelijks aangetast en zal zich daarna zelfs nog wat verdiepen, ondanks allerlei pleidooien om de hokjes- en schotjesgeest te doorbreken. Er was vrijwel voortdurend een onderstroom in de Nederlandse samenleving die de verzuiling afwees, maar die werd zelden krachtig en zou voorlopig ook in de verste verte geen bedreiging vormen voor de verzuilde structuur. Eigenlijk is het wonderlijk dat dit systeem zo stabiel was, juist in een wereld, die in allerlei opzichten zo veranderde - en de vraag is dan ook hoe dat te verklaren valt. Waarom was het systeem, dat ook nadelen kende, zo stabiel? Laat ik proberen die vraag te beantwoorden. De verzuiling moet voor de betrokkenen, de verzuilden, een aantal aantrekkelijke kanten hebben gehad. Dat was in de eerste plaats het gevoel opgenomen te zijn in de natie, serieus genomen te worden, erkend te worden als legitieme burgers - dit vond ook zijn rituele bevestiging bij bijvoorbeeld Oranjefeesten, waarbij allen apart maar gezamenlijk deelnamen aan vlaggenparades, zanghuldes en wat dies meer zij - met enige aarzelingen zullen zelfs de sociaal-democraten daaraan mee gaan doen. Gegeven onze huidige worsteling met identiteit hebben we meer oog gekregen voor het belang dat gehecht werd aan het gevoel ergens bij te horen. Een tweede belangrijke voordeel was dat er nu ook verzuilde belangenbehartigers waren. Door de socioloog Jacues van Doorn is wel eens opgemerkt dat die beroemde emancipatie van de confessionelen en de arbeiders nog het best te typeren valt als een emancipatie op kosten van de belastingbetaler. Hierbij valt te denken aan de subsidiëring van allerlei vormen van onderwijs, van ziekenzorg en maatschappelijk werk, van organisaties op het terrein van de geestelijke volksgezondheid, jeugd-, sport en cultuurverenigingen etc. Al die verzuilde verenigingen werden groter, 29

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 29